×

TRACK AND FIELD

Rocket Invitational

Tuesday

at Lowellville High School

BOYS RESULTS

TEAM STANDINGS: 1. Springfield 88.5, 2. East Liverpool 72, 3. Lowellville 69.5, 4. Columbiana 49, 5. United 47, . Crestview 32, 7. McDonald 29, 8. Newton Falls 26, 9. Brookfield 21, 10. Heartland 19, 10. Campbell 19, 12. Mathews 14, 13. Mineral Ridge 7, 14. Sebring 3.

3200 RELAY: Lowellville 9:02.4; 110 HURDLES: William Hardenbrook (Crestview) 15.5; 100 DASH: Haden Gibson (Brookfield) 11.5; 800 RELAY: Springfield 1:31.9; 1600 RUN: Brannan Smith (East Liverpool) 4:50.9; 400 RELAY: Springfield (Dante Argiro, Clayton Nezbeth, Bo Snyder, Austin Tindell) 44.3; 400 DASH: William Hardenbrook (Crestview) 54.6; 300 HURDLES: Cameron Beverly (East Liverpool) 44.2; 800 RUN: Brannan Smith (East Liverpool) 2:07.1; 200 DASH: Braylen Dabney (Lowellville) 24.4; 3200 RUN: Giovanni Citriglia (Heartland Christian) 10:45; 1600 RELAY: Lowellville (Kenton Peterson, Vinny Ballone, Jim Clinton, Giovanni Docherty) 3:35.1; DISCUS: Coleson Kertesz (Springfield) 164-1; SHOT PUT: Coleson Kertesz (Springfield) 55-1; LONG JUMP: Corey Lilley (Mathews) 19-3; HIGH JUMP: Cameron Beverley (East Liverpool) 6-4;

GIRLS RESULTS

TEAM STANDINGS: 1. Springfield 117, 2. United 101, 3. Columbiana 50, 4. Crestview 46, 5. Lowellville 41, 6. Heartland, 7. Mineral Ridge 25, 8. Brookfield 24, 9. McDonald 17, 9. Mathews 17, 11. Newton Falls 14.5, 12. Sebring 2, 13. Campbell .5.

3200 RELAY: United (Morgan Briceland, Addyson Blazer, Hannah Minor, Ellie Marhefka) 10:33.5; 100 HURDLES: Bella Brown (Springfield) 16.7; 100 DASH: Julia Rapp (Columbiana) 13.0; 800 RELAY: Springfield 1:51.1; 1600 RUN: Sophia Yon (Lowellville) 5:23.8; 400 RELAY: Springfield (Bella Brown, Ava Vecchione, Graciella Ebert, Mary Grace Mason) 52.1; 400 DASH: Emma Sanders (Springfield) 65.1; 300 HURDLES: Cailey Wellman (Brookfield) 51.6; 800 RUN: Ellie Marhefka (United) 2:33.9; 200 DASH: Julia Rapp (Columbiana) 27.1; 3200 RUN: Sophia Yon (Lowellville) 11:42.1; 1600 RELAY: United (Morgan Briceland, Addyson Blazer, Ellie Marhefka, Julianna Logan) 4:25.8; DISCUS: Krista Perry (Crestview) 130-6; SHOT PUT: Krista Perry (Crestview) 37-6.75; LONG JUMP: Julia Rapp (Columbiana) 15-1.75; HIGH JUMP: Grayson Kidder (United) 4-8.

——

At Beaver Local Tuesday

BOYS RESULTS

Oak Glen 63, Beaver Local 54, Weir 38

3200 RELAY: Oak Glen 8:58.9; 110 HURDLES: Cody Willey (Oak Glen) 20.1; 100 DASH: Caleb White (Beaver) 10.9; 800 RELAY: Beaver 1:32.5; 1600 RUN: Nick Gallo (Oak Glen) 5:03.2; 400 RELAY: Beaver 44.3; 400 DASH: Matthew Greenlief (Oak Glen) 52.9; 300 HURDLES: Zane Kinsey (Beaver) 42.6; 800 RUN: Mason Konchar (Oak Glen0 2:14.1; 200 DASH: Caleb White (Beaver) 21.7; 3200 RUN: Konner Allison (Oak Glen) 10:41.6; 1600 RELAY: Beaver 3:59.9; DISCUS: Jonathon Howard (Weir) 139-1; SHOT PUT: Jeremy Taylor (Oak Glen) 43-8; LONG JUMP: Joseph Monte (Beaver) 20-7 1/2; HIGH JUMP: Jayson Nosko (Weir) 5-10.

GIRLS RESULTS

Oak Glen 83, Beaver Local 42, Weir 30

3200 RELAY: Oak Glen 11:12.5; 100 HURDLES: Kodi Kinsey (Beaver) 16.3; 100 DASH: Blaire McUmar (Weir) 13.1; 800 RELAY: Oak Glen 1:53.6; 1600 RUN: Sophia Arner (Oak Glen) 6:04.9; 400 RELAY: Oak Glen 53.7; 400 DASH: Kami Ward (Oak Glen) 64.5; 300 HURDLES: Kodi Kinsey (Beaver) 48.2; 800 RUN: Sophia Arner (Oak Glen) 2:36.6; 200 DASH: Blair McUmar (Weir) 27.4; 3200 RUN: Kennedy McGeehan (Oak Glen) 13:04.9; 1600 RELAY: Oak Glen 4:23.8; DISCUS: Kendall Drobish (Weir) 97-2; SHOT PUT: Mia Ridgway (Oak Glen0 30-11 3/4; LONG JUMP: Kodi Kinsey (Beaver) 17-4 1/2; HIGH JUMP: Kristin Sabatini (Beaver) 4-6.

At Wellsville Tuesday

BOYS RESULTS

TEAM STANDINGS: Valley Christian 117, Wellsville 77, Southern 65, Lisbon 14, Leetonia 6.

3200 RELAY: Southern 9:53; 110 HURDLES: na 17.92; 100 DASH: Brandon Paige (Valley) 11.16; 800 RELAY: Valley 1:36.88; 1600 RUN: Marcus Reed (Southern) 5:05; 400 RELAY: Valley 44.84; 400 DASH: Krayston (Wellsville) 55.69; 300 HURDLES: Garrett Krzyston (Wellsville) 42.13; 800 RUN: Xavion Howard (Valley) 2:25; 200 DASH: Brandon Paige (Valley) 23.47; 3200 RUN: Logan Redfern (Southern) 12:06; 1600 RELAY: Valley 3:57; DISCUS: Tyler Stanley (Wellsville) 114-3; SHOT PUT: Johntrell Mixon (Valley) 45-5; LONG JUMP: Brad Sloan (Southern) 21-8 1/2; HIGH JUMP: Jhordan Peete (Valley) 5-4.

GIRLS RESULTS

TEAM STANDINGS: Valley Christian 129, Southern 87, Leetonia 34, Wellsville 18, Lisbon 14.

3200 RELAY: Valley 14:12; 100 HURDLES: Cenasia Walker (Valley) 19.31; 100 DASH: Tlyer Chatman (Valley) 13.93; 800 RELAY: Valley 1:57; 1600 RUN: Chloe Kuhns (Valley) 7:07; 400 RELAY: Valley 53.84; 400 DASH: Andrea Rodgers (Southern) 70.66; 300 HURDLES: Genasia Walker (Valley) 59.56; 800 RUN: Chloe Kuhns (Valley) 3:10.85; 200 DASH: Tyler Chatman (Valley) 29.37; 3200 RUN: Josie Prazo (Southern) 21:03; 1600 RELAY: Southern 6:20; DISCUS: Molly Gibson (Leetonia) 94-8 1/4; SHOT PUT: Molly Gibson (Leetonia) 32-7; LONG JUMP: Emily McNicol (Wellsville) 15-8; HIGH JUMP: Olivia Kitchen (Valley) 4-4.

——

At East Liverpool Tuesday

GIRLS RESULTS

East Liverpool 80, Edison 56,

Weirton Madonna 55, Toronto 38

3200 RELAY: Weirton Madonna 11:22.33; 100 HURDLES: Karissa Speedy (Edison) 16.24; 100 DASH: Angelina Spickard (Madonna) 13.64; 800 RELAY: Toronto 1:59.91; 1600 RUN: Kristina Lesho (Madonna) 5:47.42; 400 RELAY: East Liverpool 56.75; 400 DASH: Sophia DiBacco (Madonna) 65.58; 300 HURDLES: Addisyn Galeoti (East Liverpool) 52.22; 800 RUN: Kristina Lesho (Madonna) 2:42.18; 200 DASH: Leah Price (Toronto) 28.49; 3200 RUN: Taylor Thomas (Toronto) 13:31.41; 1600 RELAY: Weirton Madonna 4:59.46; DISCUS: Rachel Nesbitt (Edison) 97-3; SHOT PUT: Rachel Nesbitt (Edison) 29-3; LONG JUMP: Hadden Harrington (East Liverpool) 13-1; HIGH JUMP: Leah Price (Toronto) 4-10.

BOYS RESULTS

Edison 80, Weirton Madonna 27, Toronto 15

3200 RELAY: Edison 10:50.97; 110 HURDLES: Not contested; 100 DASH: Marcus Sears (Edison) 11.93; 800 RELAY: Not contested; 1600 RUN: Gage Cable (Edison) 5:26.19; 400 RELAY: Edison 67.39; 400 DASH: Jacob Cusick (Edison) 55.43; 300 HURDLES: Gage Cable (Edison) 57.69; 800 RUN: Jacob Cusick (Edison) 2:21.61; 200 DASH: Seth Humberson (Madonna) 25.03; 3200 RUN: Nathan Lucas (Edison) 12:32.18; 1600 RELAY: Edison 4:31.28; DISCUS: Josh Fancer (Toronto) 150-3; SHOT PUT: Josh Fancer (Toronto) 46-0; LONG JUMP: Marcus Sears (Edison) 15-9 1/2; HIGH JUMP: Marcus Sears (Edison) 4-11.

——

At Salem Tuesday

GIRLS RESULTS

Salem, West Branch 56

(West Branch winners)

(No times reported)

100 HURDLES: Alexis Gregory; 800 RELAY: West Branch (Lauren Gossett, Kennedy Berger, Sophia Gregory, Anna Lippiatt); 400 RELAY: West Branch (Alexa Gossett, Kennedy Berger, Zoe Sanders, Alexis Gregory); 400 DASH: Sophia Gregory; 300 HURDLES: Alexis Gregory; HIGH JUMP: Makenna Lins.

NEWSLETTER

Today's breaking news and more in your inbox

I'm interested in (please check all that apply)
   

Starting at $4.50/week.

Subscribe Today