×

COLUMBIANA COUNTY TRACK LEADERS

Here are the top high school track and field times and marks in Columbiana County through May 3, according to meet results reported to the Morning Journal:

BOYS LEADERS

110 HURDLES: William Hardenbrook (Crestview) 14.6, Cannon Chambers (Salem) 16.0, Garrett Kryzston (Wellsville) 16.06, Cameron Beverly (East Liverpool) 16.28, Michael Hixson (Salem) 16.63.

300 HURDLES: William Hardenbrook (Crestview) 41.40, Zane Kinsey (Beaver) 41.88, Cameron Beverly (East Liverpool) 43.11, Garrett Kryzston (Wellsville) 43.6, Nick Hardgrove (United) and Michael Hixson (Salem) 44.9.

100 DASH: Ethan Powell (Crestview) 10.9, Caleb White (Beaver) 11,2, Landon Cooper (Salem) and Jax Booth (Salem) 11.2, Tanner Johnston (Beaver) 11.34, Brad Sloan (Southern) 11.4.

200 DASH: Caleb White (Beaver) 22.40, Ethan Powell (Crestview) 23.1, Jax Booth (Salem) 23.3, Landon Cooper (Salem) 23.37, Joe Monte (Beaver) 23.39, Sam Walter (Salem) 23.6.

400 DASH: Brandon Yanssens (Crestview) 50.90, Gabe Heinrich (Columbiana) 51.6, Jax Booth (Salem) 52.4, Landon Cooper (Salem) 52.8, Dylan Moore (Beaver) 53.34.

800 RUN: Brannan Smith (East Liverpool) 1:59.57, Mitchell Auer (Crestview) 2:06.02, Kaleb Nastari (United) 2:08.44, Kadin Wolfe (Beaver) 2:12.02, Preston Kerr (East Liverpool) 2:12.64.

1600 RUN: Brannan Smith (East Liverpool) 4:28.72, Will Madison (Salem) 4:57, Lucas Ziegler (Salem) 4:59, Marcus Reed (Southern) 4:59.37, Giovanni Citriglia (Heartland) 5:01.6.

3200 RUN: Jacob McLachlan (Salem) 10:15.79, Dominic Fertsch (East Palestine) 10:56.6, Nick Madison (Salem) 10:57.2, Giovanni Citriglia (Heartland) 11:05.1, Will Brewer (Salem) 11:09.

400 RELAY: Crestview 43.77, Beaver Local 44.1, Salem 44.61, Columbiana 45.59, United 47.4.

800 RELAY: Crestview 1:31.10, Beaver Local 1:32.51, Salem 1:34.13, Columbiana 1:40.02, United 1:40.5.

1600 RELAY: Columbiana 3:38.36, Crestview 3:39.60, Salem 3:40, Beaver Local 3:44.5, East Liverpool 3:47.49.

3200 RELAY: Salem 8:30.35, Crestview 8:43.10, East Liverpool 8:51.8, United 8:58.9, Beaver Local 8:55.13.

DISCUS: Nathan Miller (United) 148-6, Carson Stockman (Salem) 142-1, Jeffery Gordon (United) 137-9, Luke Reynolds (Heartland) 127-4, Jon White (East Palestine) 123-4.

SHOT PUT: Carson Stockman (Salem) 46-7, Jeffery Gordon (United) 46-5 1/2, Jon White (East Palestine) 43-2, Jacob Kamperman (Columbiana) 41-6, Gavin Tribelo (Southern) 40-5.

LONG JUMP: Brad Sloan (Southern) 22-1, Jax Booth (Salem) 22-0 3/4, Zane Kinsey (Beaver) 20-5, Joe Monte (Beaver) 20-2, Collin Schick (Columbiana) 20-1 3/4.

HIGH JUMP: Cameron Beverly (East Liverpool) 6-7, William Hardenbrook (Crestview) 6-5, Tony Kocanjer (Columbiana) 6-2, Collin Schick (Columbiana) 6-0, Nathan Miller (United) 5-11.

——

GIRLS LEADERS

100 HURDLES: Kodi Kinsey (Beaver) 15.8, Lauren Satterfield (United) 16.2, Addisyn Galeoti (East Liverpool) 16.91, Sophia Carr (Crestview) 17.6, Payton Sherry (East Palestine) 18.6.

300 HURDLES: Addisyn Galeoti (East Liverpool) 51.47, Kodi Kinsey (Beaver) 52.5, Annika Murray (Salem) 52.7, Sophia Carr (Crestview) 52.99, Lauren Satterfield (United) 53.63,

100 DASH: Julia Rapp (Columbiana) 12.6, Rylee Hutton (Salem) 12.7, Kodi Kinsey (Beaver) 12.78, Selena Rogers (East Liverpool) 12.81, Raelin Pim (Salem) 13.00.

200 DASH: Rylee Hutton (Salem) 26.5, Julia Rapp (Columbiana) 26.84, Kodi Kinsey (Beaver) 27.38, Julianna Logan (United) 27.83, Alexia Stoy (Columbiana) 28.0s.

400 DASH: Halle Cochran (Salem) 62.05, Carly Hall (Salem) 63.34, Grace Auer (Crestview) 64.21, Mia Lee (East Palestine) 64.29, Julia Rapp (Columbiana) 64.4.

800 RUN: Carly Hall (Salem) 2:23.18, Ellie Marhefka (United) 2:24.94, Ella Double (Salem) 2:31.24, Anna Marr (Crestview) 2:43.21, Payton Vulgamore (East Liverpool) 2:43.41.

1600 RUN: Carly Hall (Salem) 5:26.98, Ellie Marhefka (United) 5:31.86, Ella Double (Salem) 5:37, Megan Stafford (Salem) 5:44.6, Molly Hopple (Salem) 5:45.6.

3200 RUN: Carly Hall (Salem) 11:48.4, Megan Stafford (Salem) 12:12, Hannah Cunningham (East Palestine) 12:34.34, Peyton Campf (Salem) 12:57.6, Sydney Young (United) 13:09.82.

400 RELAY: Salem 51.5, Columbiana 52.7, Crestview 53.81, United 54.71, East Liverpool 56.07.

800 RELAY: Salem 1:48.6, Crestview 1:54.81, United 1:57.15, Columbiana 1:57.45, Beaver Local 1:59.28.

1600 RELAY: Salem 4:09.47, United 4:26.91, Crestview 4:36.31, East Liverpool 4:42.20, Beaver Local 4:51.72.

3200 RELAY: Salem 10:06.9, United 10:27.0, Crestview 10:46.48.

DISCUS: Krista Perry (Crestview) 129-2, Lizzy Shontz (Salem) 126-8, Kyla Jamison (Salem) 124-11, Shelby Rambo (Crestview) 109-8, Molly GIbson (Leetonia) 104-4.

SHOT PUT: Lizzy Shontz (Salem) 41-1, Krista Perry (Crestview) 38-0, Kyla Jamison (Salem) 36-1 1/2, Payton Huff (Crestview) 33-1 1/2, Molly Gibson (Leetonia) 32-4 1/4.

LONG JUMP: Kodi Kinsey (Beaver) 16-7 1/2, Emily Hill (Crestview) 15-5 1/2, Clara Double (Salem) 15-4, Olivia Cmil (Columbiana) 14-5, Grace Auer (Crestview) 14-3 1/2.

HIGH JUMP: Bailey Wonner (Crestview) and Mia Lee (East Palestine) 5-0, Grayson Kidder (United) and Dacianelle Andrews (East Liverpool) 4-10, Jessica Mackey (East Liverpool) 4-8.

NEWSLETTER

Today's breaking news and more in your inbox

I'm interested in (please check all that apply)
   

Starting at $4.50/week.

Subscribe Today