×

2019 ALL-OHIO FOOTBALL TEAMS

COLUMBUS — The 2019 Ohio Prep Sportswriters All-Ohio high school football teams, as selected by a statewide media panel:

DIVISION VII

FIRST TEAM

Offense

Quarterbacks–Sam Shafer, Cuyahoga Heights, 6-2, 195, sr.; Alex Hawkins, Louisville St. Thomas Aquinas, 5-9, 150, sr.; Matt Carlisle, Newark Catholic, 6-3, 193, sr.; Zane Heiss, Waterford, 5-10, 170, sr.; Mark Smith, Cincinnati College Preparatory Academy, 6-1, 160, so.

Backs–Hunter Prince, Edgerton, 6-0, 200, sr.; Briar Portman, Sarahsville Shenandoah, 6-0, 180, jr.; Wyatt Reiman, Shadyside, 5-11, 170, so.; Trey Fabrocini, Lancaster Fisher Catholic, 6-0, 230, sr.

Receivers–Deanza Duncan, Hamilton New Miami, 5-8, 160, jr.; A’Sian Burt, St. Thomas Aquinas, 6-1, 171, jr.; David Lamoreaux, Greenwich South Central, 6-4, 185, jr.; Chazz Johnson, Lima Perry, 6-2, 175, sr.

All-Purpose–Noah Arnold, Newbury, 5-10, 170, sr.

Linemen–Garrett Schwiebert, Hamler Patrick Henry, 6-6, 250, sr.; Ryley Spangler, Leipsic, 6-4, 248, sr.; Kyle Wasson, McComb, 6-0 245 Sr.; Carson Horstmann, Cuyahoga Heights, 6-0, 226, sr.; Easton Hitchens, Sarahsville Shenandoah, 6-4, 295, sr.

Kicker–Justen Stoner, Arcadia, 5-8, 185, sr.

Defense

Linemen–Matt Everman, Maria Stein Marion Local, 6-1, 205, sr.; TJ Rhamy, Hamler Patrick Henry, 5-9, 180, sr.; Juan Pena Leipsic, 5-10, 192, sr.; Tyson Speyer, Arlington, 6-4, 223, sr.; Eli Franks, McComb, 6-3, 268, so.; Connor Hicks, Leetonia, 6-0, 281, sr. ; John Tropf, Newbury, 6-0, 200, jr.

Linebackers–Max Hoying, Fort Loramie, 5-11, 200, jr.; Will Oldaker, Reedsville Eastern, 6-3, 260, jr.; Phillip Gibson-Perry, Canal Winchester Harvest Prep, 6-0, 200, jr.; Carter Dennis, Hannibal River, 5-11, 170, jr.; Cade Denius, Sarahsville Shenandoah, 5-7, 150, jr.; Cameron Hollobaugh, Warren JFK 6-0, 200, jr.; Isaac Stall, Pandora-Gilboa, 5-8, 195, sr.; Grant Meier, Maria Stein Marion Local, 5-11, 185, jr.; Ryan Selig, Cuyahoga Heights, 5-10, 162, sr.

Backs–Zach Stackhouse, Toronto, 6-1, 165, sr.; Lars Livengood, Norwalk St. Paul, 5-10, 175, sr.; Logan Niswander, Lucas, 6-3, 197, sr.; Mark Seger, Fort Loramie, 6-3; 205, sr.

Punter–John Hale, Greenwich South Central, 5-9,145, sr.

Offensive Player of the Year: Hunter Prince, Edgerton.

Defensive Players of the Year: TJ Rhamy, Hamler Patrick Henry; Matt Everman, Maria Stein Marion Local; Max Hoying, Fort Loramie.

Coaches of the Year: Rusty Webb, Willow Wood Symmes Valley; Michael Cook, St. Thomas Aquinas; Ryan Williams, Newbury.

——

SECOND TEAM

Offense

Quarterbacks–Dakota Phillips, Beallsville, 6-2, 181, sr.; Trey Robinette, Hamilton New Miami, 5-8, 190, jr.; Aaron Davis, McComb, 6-1, 165, sr.; Alex Price, New Philadelphia Tuscarawas Central Catholic, 5-10, 165, sr.

Backs–Kyle Zygmunt, Independence, 6-0, 160, so.; Blake Newland, Reedsville Eastern, 5-7, 170, jr.; Cam Caizzo, Norwalk St. Paul, 5-9, 185, sr.; Josh Ferguson, Willow Wood Symmes Valley, 5-10, 175, jr.

Receivers–Kolton Holloway, Hamler Patrick Henry, 6-2, 180, sr.; Bryce Basinger, Pandora-Gilboa, 6-3, 170, jr.,; Bradyn Nussbaum, New Philadelphia Tuscarawas Central Catholic, 5-11, 165, sr.; Charles Huelsman Maria Stein Marion Local, 6-2, 180, jr.; Antonio Hammond, Cincinnati College Preparatory Academy, 6-2, 170, sr.

Linemen–Isaiah Durant, Cuyahoga Heights, 6-6, 282, sr.; Christian Gaul, Lancaster Fisher Catholic, 6-2, 265, sr.; Heath Rosen, Hannibal River, 5-10, 210, sr.; Blake Coffman, Lucas, 5-11, 290, sr.; Jaden Oney, Plymouth, 5-10, 250, sr.; Lance Good, Dola Hardin Northern, 6-3, 280, jr.; Josh Pangilinan, Fort Loramie, 5-8, 240, sr.

Kicker–Casey McGhee, Independence, 5-8, 150, so.

Defense

Linemen–Khelin Jackson, Canal Winchester Harvest Prep, 5-6, 215, sr.; Koen Gronbach, Sugar Grove Berne Union, 6-0, 185, sr.; Elijah Rogers, Canal Winchester Harvest Prep, 6-1, 240, sr.; Mitch Sanders, Newbury, 6-0, 215, sr.; Jayden Alston, Fairport Harbor Fairport Harding, 5-11, 180, sr.; Dylan Finkbine, New Madison Tri-Village, 6-3, 177, jr.; Isaiah LaTurner, Convoy Crestview, 6-1, 215, sr.

Linebackers–Austin Kiess, Edon, 5-10, 215 Sr.; Caleb Lammers, Leipsic, 6-2, 208, sr.; Joe Pantelidis, Waterford, 6-2, 180, jr.; Tristan Thomas, Toronto, 5-9, 208, sr. ; Hayden McKee, South Charleston Southeastern Local, 6-1, 205, sr.

Backs–Tyler Hayman, Sycamore Mohawk, 5-10, 164, jr.; Devares Glenn, Lima Perry, 5-6, 150, jr.;’ Elijah Chungu, Louisville St. Thomas Aquinas, 5-10, 165, sr.; Jaret Vermilion, Arlington, 5-9, 150, sr.; Wesley Guy, Sarahsville Shenandoah, 5-7, 150, sr., Mitchell Hays, New Bremen, 5-11, 167, jr.; Max Alpert, Cuyahoga Heights, 6-2, 178, sr.

Punter–Will Cox, Miami Valley Christian Academy, 6-1, 196, sr.

——

THIRD TEAM

Offense

Quarterbacks–Dominic Schadl, McDonald, 5-7, 165, jr.; Derk Hutchison, Malvern, 6-0, 180, jr.; Evan Legg, Greenwich South Central, 5-11, 175, sr.; Kaden Starcher, Lancaster Fisher Catholic, 6-0, 190, sr.

Backs–Sean Lengyel, North Jackson Jackson-Milton, 5-11, 175, jr.; Noah Barnhart, New Matamoras Frontier, 5-10, 195, jr.; Owen Wetherill, Dola Hardin Northern, 5-11, 155, jr.; Wil Morrow, Hamler Patrick Henry, 5-11, 200, sr.; Trey McNickle, Racine Southern, 6-0, 185, sr.; Tommy Zirzow, Lucas, 5-10, 193, sr.; Cody Paugh, Fairport Harbor Fairport Harding, 5-9, 170, sr.

Receivers–Jason Bartosik, Cuyahoga Heights, 6-4, 190, sr.; Jake Mitrisin, Independence, 5-11, 160, sr.; Nick Brandewie, Fort Loramie; 6-2; 210, sr.

All-Purpose–Carson Hauger, Lucas, 5-11, 146, sr.; Levi Gazarek, North Baltimore, 6-5, 245, sr.

Linemen–Damarion Gibson, Lima Perry, 6-0, 220, so.; Tyler Eustace, Edgerton, 5-10, 210, sr.; Earl Hill, Warren JFK, 6-4, 280, sr.; Martin Mendoza, Fairport Harbor Fairport Harding, 5-8, 175, sr.; Jacob Orms, Newbury, 5-10, 150, sr.; Blake Holthaus, Fort Loramie, 6-1, 230, sr.; Connor Stewart, Sidney Lehman Catholic, 6-4, 260, jr.

Kicker–Ethan Potts, Sidney Lehman Catholic, 5-11, 165, sr.

Defense

Linemen–Joe Connors, Cuyahoga Heights, 6-1, 225, sr.; Mack Fortman, Fort Loramie, 6-2, 265, jr.; Alex Hicks, Lockland, 6-1, 310, sr.; Cody Dirksen, Mississinawa Valley, 6-0, 210, sr.

Linebackers–Tristan Arnold, Lucas, 6-2, 203, sr.; Will Stieber, Norwalk St. Paul, 5-8, 155, so.; Max Dirmeyer, Mississinawa Valley, 5-8, 160, sr.; Adam Miklovic, Independence, 6-2, 200, sr.; Julian Cicchella, Newbury, 6-1, 185, sr.; John Edwards, Sidney Lehman Catholic, 5-10, 185, so.; Noah Guillozet, Fort Loramie, 5-10, 185, sr.

Backs–Jack Leith, Willow Wood Symmes Valley, 6-3, 170, sr.; Walker Elliott, Plymouth, 5-11, 160, sr.; Kyle Polack, Cuyahoga Heights, 6-0, 156, sr.; Evan Arnold, Newbury, 6-1, 165, jr.; Kyle Northup, Crown City South Gallia, 6-0, 164, sr.; Austin Knaack, Cuyahoga Heights, 6-0, 160, sr.

Punters–Chase Iser, Southington Chalker, 5-11, 190, sr.; Clayton Lust, Ridgedale, 5-9, 150, sr.

——

SPECIAL MENTION

Quarterbacks–Kale Long, DeGraff Riverside, 5-11, 195, jr.; Collin Moore, Fort Loramie, 6-0; 210, jr; Trey Robinette, Hamilton New Miami, 5-8, 190, jr.; Dylan Stinson, Lewisburg Tri-County North, 6-3, 160, jr.; Colby Bartley, Corning Miller, 5-8, 165, sr.; Gage Shuler, Racine Southern, 5-10, 155, sr.; Sam Leach, Ridgedale, 6-0, 178, sr.; J.D. Schmidt, New Matamoras Frontier, 5-8, 165, so.; Caleb Leasure, Toronto, 5-10, 142, jr.

Backs–Alex Scholl, Mississinawa Valley, 5-10, 180, sr.; Reece Stammen, Ansonia, 5-11, 205, jr.; Steven Fitzgerald, Reedsville Eastern, 5-10, 205, jr.; Marco Ferry, Leetonia, 5-10, 180, jr.; Jesse Likens, Warren JFK, 5-8, 165, jr.; Javon Eggert, Harvest Prep, 5-7, 175, sr.; Landon Godenschwager, Berne Union, 5-9, 155, sr.; Jaylen Jennings, Harvest Prep, 5-9, 170, so.; Christian Lautenschleger, Grove City Christian, 5-8, 180, jr.; Michael Johnson, Hannibal River, 5-10, 150, jr.; Garrett Dozier, Toronto,5-10, 168, jr.; Alex Kilburn, Woodsfield Monroe Central, 5-11, 215, jr.; Jeffrey Dawson, Steubenville Catholic Central, 5-11, 170, sr.; Brandon Fleck, Maria Stein Marion Local, 6-0, 195, sr.;

Receivers–Braden Sears, Independence, 6-2, 235, sr.; Brendan O’Leary, Sidney Lehman Catholic, 6-1, 170, sr.; Austin Sanders, South Charleston Southeastern Local, 6-1, 175, sr.; Josh Scantland, New Madison Tri-Village, 6-3, 170, so.; Ethan Huffman, Franklin Furnace Green, 6-0, 165, jr.; Tre McCoy, Corning Miller, 5-7, 155, so.; Nick Fouss, Waterford, 5-11, 155, sr.; Cameron Tucker, McDonald, 6-1, 180, sr.; Bert Jones, Windham, 6-3, 175, so.; Adam Beard, Ridgedale, 6-0, 215, jr.; Slater Evans, Newark Catholic, 5-6, 130, sr.; Langdon Johnson, Danville, 5-11, 185, sr.; Kenneth Martin, Malvern, 5-11, 165, sr.; Kelly Hendershot, Shadyside, 6-3, 177, sr.; Logan Brookover, New Matamoras Frontier, 6-2, 190, sr.

Offensive Linemen–Nathan Ungrun, Maria Stein Marion Local, 6-4, 265, sr.; Luke Reed, Newbury, 5-10, 190, jr.; Ethan Burrows, DeGraff Riverside, 5-10, 185, jr.; Austin Helmke, Ansonia, 6-1, 275, sr.; Gavan Yates, Willow Wood Symmes Valley, 6-0, 240, so.; Seth Imes, Franklin Furnace Green, 6-3, 265, sr.; Jake Barber, Reedsville Eastern, 6-0, 210, jr.; Kyle Beasley, Beaver Eastern, 6-0, 185, so.; Haden Offenberger, Waterford, 5-7, 170, jr.; Greg Merdich, McDonald, 6-0, 230, jr.; Logan Pugh, North Jackson Jackson-Milton, 6-4, 265, jr.; Hunter McCombs, McDonald, 6-0, 225, jr.; Tyler Householder, Berne Union, 6-3, 240, sr.; Emmanuel Mullens, Harvest Prep, 6-5, 260, jr.; Nate Williams, Newark Catholic, 6-5, 300, sr.; Tyler Wilson, Danville, 6-0, 200, sr.; Mason Geraud, Shadyside, 6-3, 310, jr.; Gaige Bowersock, New Matamoras Frontier, 6-0, 220, jr.; Bryson White, Malvern, 6-2, 245, so.

Kickers–Bryan Prentice, Vienna Mathews, 5-10, 230, sr.; Baltazar Miguel. New Philadelphia Tuscarawas Central Catholic, 5-10, 140, sr.; Alex Klosterman, Maria Stein Marion Local, 6-2, 180, sr.

Defensive Linemen–Cole Miller, Waterford, 6-0, 165, jr.; Jaylin Turner, Warren JFK; 6-2, 230, sr.; Briggs Schafer, Sarahsville Shenandoah, 6-0, 160, sr.; Bradley Michael, Caldwell, 6-0, 225, sr.; Isaac Miller, Toronto, 6-0, 210, sr.; Gage Joseph, Shadyside, 5-11, 210, so.

Linebackers–Ryan Vollman, Independence, 5-10 190, jr.; Max Dirmeyer, Mississinawa Valley, 5-8, 160, sr.; John Edwards, Sidney Lehman Catholic, 5-10, 185, so.; Cody Eyer, New Madison Tri-Village, 5-10, 180, sr.; Trey Godfrey, Mississinawa Valley, 5-11, 235, jr.; Dylan Spivey, Hamilton New Miami, 5-10, 200, jr.; Caleb Mullins, Willow Wood Symmes Valley, 6-1, 210, jr.; Mason Dishong, Reedsville Eastern, 6-2, 200, sr.; Braidan Haney, Sciotoville East, 5-10, 200, sr.; Nathan Gilligan, McDonald, 5-11, 190, so; Riley Lewis, McDonald, 5-8, 170, sr.; Michael Donatelli, Lowellville, 5-9, 172, sr.; Clay Dean, Windham, 6-1, 205, jr.; Preston Mitchell, Louisville St. Thomas Aquinas, 5-10, 225, sr.; Joe Gallagher, Grove City Christian, 5-11, 190, sr.; Drew Hess, Newark Catholic, 6-2, 180, jr.; Deion Parker, Danville, 5-7, 170, so.; Connor Swartz, Fisher Catholic, 6-1, 205, sr.; Payton Young, Fairfield Christian, 5-10, 205, sr.; Ryan Dick, New Philadelphia Tuscarawas Central Catholic, 5-11, 185, jr.; Caden Moore, Caldwell, 6-0, 150, sr.; Jakob Klug, Shadyside, 5-11, 178, sr.; Anthony Simmons Jr., Steubenville Catholic Central, 6-1, 200, sr.; Adam Moser, Malvern 5-8, 170, jr.

Defensive Backs–Peyton Otte, Maria Stein, Marion Local, 5-10, 170, so.; Tyler Hayman, Sycamore Mohawk, 5-10, 164, jr.; Devares Glenn, Lima Perry, 5-6, 150, jr.; Drew Barhorst, Sidney Lehman Catholic, 6-0, 175, sr.; Payton Pugh, St. Bernard-Elmwood Place, 5-9, 175, sr.; Layne Sarver, New Madison Tri-Village, 6-4, 170, so.; Blake Scholl, Mississinawa Valley, 6-5, 170, sr.;Brock Shellhaas, Ansonia, 5-11, 170, sr.; Logan Clemmons, Beaver Eastern, 5-10, 160, jr.; Savonne Williamson, Warren JFK, 5-8, 155, sr.; Darien Suggs, Wellsville, 5-11, 150, sr.; RaySean Owens, Louisville St. Thomas Aquinas, 6-2, 162, sr.; RaShaun Goines, Harvest Prep, 5-8, 175, jr.; Caden McColly, Fisher Catholic, 5-9, 175, sr.; Reggie Pace, Columbus Crusaders, 5-8, 165, sr.; Zi’Year Pardon, Fairfield Christian, fr.; Jordan Joseph, Shadyside, 5-10, 164, jr.; Anthony LeFever, Steubenville Catholic Central, 6-0, 165 sr.

All-Purpose–Mick Laski, Independence, 5-9, 170, sr.; Ethan Manelski, Independence, 5-10, 160, sr.

DIVISION VI

FIRST TEAM

Offense

Quarterbacks–Lane Ruby, Chillicothe Southeastern, 5-9, 175, sr.; Adam Bidlack, Dalton, 5-11, 165, sr.; Lucas Hartings, Worthington Christian, 6-4, 180, sr.; Cade Polter, Sherwood Fairview, 6-2, 180, sr.; Bart Bixler, Anna, 5-11, 170, sr.; Cade Schmelzer, Covington, 6-3, 200, sr.

Backs–Riley Huelskamp, Anna, 5-10, 185, sr.; Conner Wright, Glouster Trimble, 5-11, 190, sr.; Caleb Gallwitz, Howard East Knox, 6-0, 195, sr.; Tyler Fisher, Beverly Fort Frye, 5-10, 170, sr.; Cody Benesh, Collins Western Reserve, 5-11, 170, sr.; Joe Governale, Columbia Station Columbia, 5-10, 175, jr.

Receivers–DJ Moore, Worthington Christian, 6-3, 190, so.; Trent Roetgerman, Minster, 6-2, 190, sr.; Cam Grodhaus, Salineville Southern, 6-0, 180, sr.; Luke Lachey, Grandview Heights, 6-6, 225, sr.

Linemen–Alan Mead, Chillicothe Southeastern, 6-3, 220, sr.; Sam Rengert, Milford Center Fairbanks, 6-7, 310, sr.; Isiah Jones, Beverly Fort Frye, 5-9, 210, sr.; Matthew Gladieux, Archbold, 6-1, 230, sr.; Jake Montgomery Gibsonburg, 6-2, 212, sr.; Carson Heidecker, Columbia Station Columbia, 6-3, 285, sr.

Kicker–Cade Ziegler, Milford Center Fairbanks, 6-3, 155, so.

Defense

Linemen–Ian Joyce, Glouster Trimble, 6-3, 230, sr.; Blake Miller, Galion Northmor, 6-5, 220, sr.; Joey Bertani, Grandview Heights, 6-3, 215, sr.; Caden Hill, Ashland Crestview, 6-1, 290, sr.; Nick Wolfe, Jamestown Greeneview, 6-0, 280, sr.; Jayson Keenan, Wellington, 6-0, 190, sr.; Wil Luthman, Anna, 6-2, 255, sr.

Linebackers–Jake Hurst, Mechanicsburg, 5-9, 165, so.; Sawyer Koons, Glouster Trimble, 6-0, 225, sr.; Dawson David, Howard East Knox, 6-1, 205, sr.; Jack Parry, Old Washington Buckeye Trail, 6-3, 219, sr.; Dylan Hart, Beverly Fort Frye, 6-1, 215, jr.; Chayse Singer, Sherwood Fairview, 5-9, 180, sr.; Andrew Pifer, Bucyrus, 5-10, 180 Sr.; Tyler Knight, Mogadore, 5-10, 190, so.

Backs–Brady Schilling, Beverly Fort Frye, 6-2, 175, sr.; Gavin Little, Newcomerstown, 5-11, 145, sr.; Dylan Jones, Mogadore, 5-9, 170, sr.; Jayce Sloan, Salineville Southern, 6-0, 170, sr.

Punter: Drew Saki, Columbia Station Columbia, 6-1, 190, sr.

Offensive Players of the Year–Caleb Gallwitz, Howard East Knox; Cody Benesh, Collins Western Reserve; Lane Ruby, Chillicothe Southeastern; Riley Huelskamp, Anna.

Defensive Player of the Year–Sawyer Koons, Glouster Trimble.

Coach of the Year–Ty Stevenson, Collins Western Reserve.

——

SECOND TEAM

Offense

Quarterbacks–Kadden Lester, Howard East Knox, 6-2, 185, sr.; Cameron Kittle, Glouster Trimble, 6-1, 175 Sr.; Hayden Gibson, Brookfield, 6-0, 170, jr.

All-Purpose–Keegan Wilburn, Nelsonville-York, 5-9, 185, sr.; Tyler Bean, Pymatuning Valley, jr.

Backs–Nathanael Suntheimer, East Canton, 6-0, 171, sr.; Chandler Keener, Smithville, 5-10, 195, jr; Zach Bowers, Liberty Center, 5-11, 168, Sr,; Alex Schmitmeyer, Minster, 6-0, 180, sr.; Shaun Thomas, Lima Central Catholic, 6-0, 182, jr.; Wyatt Conner, Newcomerstown, 6-1, 180, sr.

Receivers–Jaiden Malone, Dalton, 6-0, 150, so.; Cruz McFadden, Bainbridge Paint Valley, 6-2, 175, sr.; Alex Schneider, Columbus Grove, 6-2, 160, sr.; Trent Murdock, Liberty Center, 6-1, 205, sr.

Linemen–Caleb Harper, Worthington Christian, 6-5, 220, sr.; Hayden Hankinson, Centerburg, 6-4, 225, sr.; Collin Weaver, Old Washington Buckeye Trail, 5-9, 216, sr.; Andrew Beery, Smithville, 6-2, 290, sr.; Owen Stoudmire, Norwayne, 6-2, 315, jr; Ethan Truex, Lima Central Catholic, 5-10, 298, sr. ;Robbie Granny, Middlefield Cardinal, 6-4, 275, sr. ;Kenny Crouch, Pymatuning Valley, sr.; Jeremiah Sutton, Oberlin, 6-0, 300, sr.

Kicker–Clayton Medvec, New Middletown Springfield, 6-0, 178, jr.

Defense

Linemen–Gunner King, Columbus Grove, 6-2, 275, jr.; Dayne Braden, Collins Western Reserve, 6-3, 275, sr. ; Chase Saunders, Rittman, 6-1, 215, sr.; Aaron Hopkins, Oberlin, 6-2, 215, sr.

Linebackers–Braden Anderson, Worthington Christian. 6-0, 180, jr.; Braylon Green, Milford Center Fairbanks. 6-3, 190, jr.; Eli Yahl, Spencerville, 6-2, 230, sr.; Carson Meyer, Archbold, 5-11, 190, jr; Ty Williams, Hillsdale, 6-2, 205, jr.; Hayden Garrow, Columbia Station Columbia, 5-10, 175, Fr.

Backs–Loghan Kelley, Williamsburg, 5-9, 170, sr.; Rossy Moore, Lima Central Catholic, 6-2, 195, jr.; Preston Sykes, Frankfort Adena, 6-0, 170, jr.; Elijah Zimmerman, Archbold, 6-1, 180, sr.; Connor Keller, Liberty Center, 6-0, 165, sr.; Isaac Lininger, Anna, 6-0, 165, sr.

Punter–Cade Leach, Howard East Knox, 6-0, 185, sr.

——

THIRD TEAM

Offense

Quarterbacks–Benjamin Higgins, Wellington, 6-0, 180, sr.; Hunter Mariotti, Galion Northmor, 6-3, 190, sr.; Chase Foos, Attica Seneca East, 6-0, 215, sr.; Beau Brungard, New Middletown Springfield, 6-0, 190, so.

Backs–Mason McClellan, Wellington, 6-1, 170, sr.; Jon Auld, Gibsonburg, 5-10, 172, sr.; Brayden Ison, Bainbridge Paint Valley, 5-11, 190, sr.; Jaydon Harris, Oberlin, 5-11, 170, jr.

Receivers–Andrew Cates, Covington, 6-1, 183, sr.; Jon Brasee, Wellington, 6-0, 150, so.; Casey Horner, Middlefield Cardinal, 5-10, 155, sr.:; Jonah Wilkerson, Pymatuning Valley, jr.; Noah Miller, Coldwater, 6-5, 222, sr.

Linemen–Blake Jones, Attica Seneca East, 6-4, 270, sr.; Austin Bostater, Sherwood Fairview, 6-2, 255, jr.; Noah Luiken, Dayton Christian, 6-0, 365, jr.; Dylan Sharp, Minster, 6-3, 270, sr.

Kicker–Rece Verhoff, Columbus Grove, 5-5, 125, so.

Defense

Linemen–Logan Hicks, Attica Seneca East, 6-1, 235, sr. ; Trey Kaseman, Gibsonburg, 5-8, 171, sr.; Thomas Lenhart, Beverly Fort Frye, 6-0, 225, jr.; Logan Giddings, Pymatuning Valley, sr. ; Malachi Minnich, Anna, 6-2, 220, sr.; Kix Thiel, Mechanicsburg, 6-1, 200, sr.; Braden Medley, Beverly Fort Frye, 5-11, 200, jr.

Linebackers–Mikey Nusser, Chillicothe Southeastern, 5-7, 190, jr.; Will Bolin, Ashland Crestview, 6-0, 210, sr.; Drew Unangst, Wellington, 6-1, 185, so.; Eric Hurtt, Frankfort Adena, 5-11, 225, jr.; Clay Payton, Jamestown Greeneview, 5-10, 185, sr.; Evan Backensto, Elgin, 6-3, 215, sr.

Backs–Logan Hurst, Mechanicsburg, 6-2, 180, sr.; Bryce Conti, Carey, 5-11, 152, so.; Owen Menge, Columbia Station Columbia, 5-5, 135, so.; Caleb Frank, Sherwood Fairview, 6-1, 165, jr.; Kleyton Maschino, Covington, 6-2, 155, sr.; Mason Inman, Pymatuning Valley, 6-0, 165, jr.

Punter–Michael Hanson, Jamestown Greeneview, 6-0, 215, sr.

——

SPECIAL MENTION

Quarterbacks–Blake Reynolds, Columbus Grove, 6-4, 180, jr.; Seth Griswold, Dayton Christian, 6-0, 170, sr.: Mikey Seel, Nelsonville-York, 6-1, 200, sr.; Caden Miller, Crooksville, 6-2, 160, sr.; Ian Ellis, Beverly Fort Frye, 5-11, 180, so.; Isaac Hickman, Old Washington Buckeye Trail, 6-3, 184, sr.

Backs–Hunter Jester, Fayetteville-Perry, 5-10, 168, jr.; Peyton Lane, New Paris National Trail, 5-10, 160, sr.; Chayse Propst, Mechanicsburg, 5-11, 185, jr.; Cory Ross, Arcanum, 5-9, 185, sr.; Austin Stapleton, Coal Grove Dawson-Bryant, 5-10, 225, jr.; Brayden Ison, Bainbridge Paint Valley, 5-11, 190, sr.; Nate Throckmorton, Frankfort Adena, 5-7, 160, jr.; Logan Adams, Belpre, 5-7, 140, sr.; Devin Carter, Leavittsburg LaBrae, 5-10, 175, so.; Tyler Briggs, Brookfield, 5-10, 250, sr.; Darreion Davis, Grandview, 6-0, 195, sr.; Donnell Marshall, Centerburg, 5-11, 160, jr.; Dylon Parmon, Northridge, 5-9, 175, sr.; Zane Wallace, Beverly Fort Frye, 5-9, 150, sr.; Noah Love, Zoarville Tuscarawas Valley, 5-10, 190, sr.

Receivers–Nick Laposky, Wellington, 6-3, 180, sr.; Luke Morris, Mt. Blanchard Riverdale, 5-8, 170, jr.; Antonio Cruz, Archbold, 5-11, 160, jr.; Norey Johnson, Cincinnati Deer Park, 6-3, 166, so.; Logan McCoy, North Lewisburg Triad, 6-3, 195, sr.; Reid Wheeler, Dayton Christian, 6-1, 185, sr.; Logan Bennett, Frankfort Adena, 6-4, 195, jr.; Ty Perkins, Lucasville Valley, 6-2, 150, Fr.; Brady Brannon, Crooksville, 5-11, 165, sr.; Tanner Chenault, Chillicothe Southeastern, 6-1, 215, sr.; Dakota King, Brookfield, 6-2, 170, sr.; Garrett Walker, New Middletown Springfield, 5-10, 173, sr.; Nathan Stephenson, Mogadore, 6-5, 190, sr; Gavin Ramos, Northmor, 5-7, 140, sr.; Gage Steinmetz, East Knox, 6-0, 180, sr.; Tristan Tesch, Zoarville Tuscarawas Valley, 5-8, 165, jr.

Offensive Line–Aiden Markley, Collins Western Reserve, 6-3, 220, sr.; Caden Coleman, Mechanicsburg, 5-9, 240, jr.; Luke Dye, Anna, 6-0, 250, sr.; Jayden Heltsley, Arcanum, 6-4, 280, sr.; Joseph Stillwell, Williamsburg, 6-3, 275, sr.; Micah Trimbach, Troy Christian, 5-10, 215, sr.; Nathan Howard, Chillicothe Southeastern, 6-1, 215, jr.; Brock Hill, Bainbridge Paint Valley, 5-11, 245, sr.; Zach Guffey, Glouster Trimble, 6-0, 205, sr.; Jack Nagucki, Glouster Trimble, 6-1, 200, sr.; Stephen Craig, Salineville Southern, 5-11, 275, sr.; Jesse Keen, East Canton, 6-5, 310, sr.; Tristin Welcome, Mogadore, 6-3, 250, jr.; Luke Grosscup, East Knox, 5-10, 180, sr.; Brandon Planey, Northmor, 6-1, 235, sr.; Casey Brooker, Beverly Fort Frye, 6-2, 225, so.; Kolton Shepherd, Old Washington Buckeye Trail, 6-3, 293, jr.

Kickers–Eric Hamilton, Cincinnati Deer Park, 5-8, 145, jr.; Blake Dippold, Coldwater, 5-11, 218, sr.; Grace Dudziak, Wellington, 5-5, 155, sr.; Garrett Clark, Frankfort Adena, 5-9, 150, sr.; Zach McLean, Crooksville, 6-1, 170, jr.;

Defensive Line–Caleb Teague, Wellington, 6-5, 190, jr.; Garrett Neth, Allen East, 5-10, 200, sr.; Duncan Cooper, Covington, 6-0, 180, jr.; Jesse Fisher, Covington, 6-0, 213, sr.; Tiray “Tank” Jamison, Dayton Christian, 5-5, 250, sr.; Cody Miller, Columbiana, 5-11, 201, sr.; Nick McAvoy, Cardington, 6-0, 250, sr.; Josh Green, Old Washington Buckeye Trail, 6-4, 227, sr.; Nic Burris, Old Washington Buckeye Trail, 5-9, 227, jr.; Steven Gilliand, Zoarville Tuscarawas Valley, 6-5, 260, sr.

Linebackers–Blake Harshbarger, Allen East, 5-10, 175, jr.; Zack Czako, Middlefield Cardinal, 5-10, 205, so.; Matt Batson, Dayton Christian, 6-0, 206, sr.; Austen Cutarelli, Arcanum, 5-11, 195, sr.; Dakota Roberts, Williamsburg, 5-10, 180, sr.; Codey Taylor, Springfield Northeastern, 6-2, 200, sr.; Dearis Thomas, Cincinnati Deer Park, 6-0, 190, so.; Brayden Wiggins, Covington, 5-9, 173, sr.; Ameer Cunningham, Norwayne, 6-2, 190, jr.; Jakob Cross, Columbiana, 6-1, 200, sr.; Wyatt Reeder, Northmor, 5-10, 160, sr.; Jake Reese, Northridge, 6-0, 215, sr.; Riordin Stauffer, Fairbanks, 6-2, 210, so.; Caden Fryman, Beverly Fort Frye, 6-3, 185, sr.; Trenton Newkirk, Newcomerstown, 6-2, 210, so.; Ronnie Rominger, Old Washington Buckeye Trail, 6-3, 189, sr.

Defensive Backs–Jayden Skinner, Wellington, 6-1, 150, jr.; Tyler Moore, Wellington, 5-10, 160, so.; Loghan Kelley, Williamsburg, 5-9, 170, sr.; James Shaffer, Campbell Memorial, 5-10, 190, jr.; Owen Blanton, Mount Gilead, 5-10, 165, sr.; Terry Fearn, Fredericktown, 6-0, 185, sr.; Charlie James, Grandview, 5-10, 170, sr.; Gatlin Luke, Fairbanks, 5-9, 155, sr.; Logan Randolph, Northmor, 6-0, 150, sr.; Jaiden Reynolds, Worthington Christian, 5-10, 170, so.; Franko Rome, Old Washington Buckeye Trail, 5-10,162, so.; Trey McGilton, Old Washington Buckeye Trail, 5-10, 157, sr.; Tanner Phillips, Zoarville Tuscarawas Valley, 6-0, 175, jr.

Punters–Hunter Tresnan-Reighard, Delta, 6-4, 230, sr.; Brycetyn Hedden, Castalia Margaretta, 6-1, 200, sr.; Will Popa, Mogadore, 6-0, sr.;

All-Purpose– Austin Stormes, Coal Grove Dawson-Bryant, 5-11, 175, sr.;

DIVISION V

FIRST TEAM

Offense

Quarterbacks–Jac Alexander, Oak Harbor, 5-10, 185, sr.; Cameron Blair, Magnolia Sandy Valley, 6-2, 210, jr.; Peyton Madison, Amanda-Clearcreek, 5-11, 175, sr.; Austin Shaffer, Marion Pleasant, 5-10, 185, jr.; Gabe Tingle, West Lafayette Ridgewood, 5-11, 180, so.; Robie Glass, Springfield Shawnee, 6-3, 195, sr.; Cade Rice, Springfield Greenon, 6-3, 195, jr.

Backs–Ethan Wright, Akron Manchester, 6-1, 195, sr.; Marquael Parks, Orrville, 5-9, 160, jr.; Talyn Parker, Portsmouth, 5-11, 195, sr.; Makya Matthews, Wheelersburg, 5-9, 175, sr.; Gabe Jones, West Jefferson, 5-11, 170, sr.; Patrick Blubaugh, Marion Pleasant, 5-9, 190, sr.; Mason Sullivan, Kirtland, 6-0, 203, jr.; Matt Guyer, Springfield Shawnee, 6-0, 225, sr.

Receivers–Carter Warstler, Columbus Academy, 6-0, 165, sr.; Lee Megois, Cincinnati Madeira, 6-1, 175, sr.

Linemen–Shane Bumgarner, West Jefferson, 6-3, 295, sr.; Ethan Enders, Marion Pleasant, 6-5, 315, jr.; John Evin, West Lafayette Ridgewood, 6-0, 237, jr.; Gabe Dowling, Oak Harbor, 6-2, 265, sr.; Mike Alfieri, Kirtland, 6-0, 235, sr.; Branson Taylor, Elyria Catholic, 6-7, 315, sr.

Kickers–Sam Massick, Columbus Academy, 5-10, 160, sr.; Nathan Hawks, Springfield Greenon, 6-0, 170, jr.

Defense

Linemen–Kyle Wolfe, West Liberty-Salem, 6-2, 265, sr.; Seth Fosson, Ironton, 6-1, 235, sr.; Jake Lusk, Johnstown Monroe, 6-4, 230, jr; Zach Prater, West Lafayette Ridgewood, 6-1, 290, jr.; Gavin Leffler, Bucyrus Wynford, 6-2, 260, sr.; Blake Landis, Pemberville Eastwood, 6-2, 201, jr.; C.K. McSwain, Cleveland Heights Lutheran East, 6-2, 205, jr.; Nate Damron, Elyria Catholic, 6-4, 230, sr.

Linebackers: Reid Carrico, Ironton, 6-3, 225, jr.; Jesse Connell, Amanda-Clearcreek, 6-4, 200, sr.; Austin Francis, Casstown Miami East, 5-8, 152, so.; Evan Carpenter, Martins Ferry, 6-2, 210, jr.; Clay Schulte, Oak Harbor, 5-11, 180, sr.; Hunter Foster, Akron Manchester, 5-7, 180, sr.; Austin Armstrong, Orrville, 5-10, 205, sr.; Kaleb Stephenson, Kirtland, 6-2, 175, sr.

Backs: Brady Russell, Magnolia Sandy Valley, 5-8, 170, jr.; Seth Benedict, Bucyrus Wynford, 5-10, 160, sr.; Connor Blaylock, Middletown Madison Senior, 6-1, 165, sr.; Jack Griffin, Elyria Catholic, 5-10, 165, sr.; Aidan Muchnicki, Gates Mills Gilmour, 6-3, 170, sr.

Punter–Connor Krebs, Gates Mills Gilmour, 6-0, 175, sr.

Offensive Players of the Year–Ethan Wright, Akron Manchester; Cameron Blair, Magnolia Sandy Valley; Gabe Jones, West Jefferson.

Defensive Player of the Year–Reid Carrico, Ironton.

Coach of the Year–Jim France, Akron Manchester.

——

SECOND TEAM

Offense

Quarterbacks–Tyler Buescher, West Jefferson, 5-11, 150, so.; Gage Salyers, Ironton, 6-1, 205, sr.; Isaac Allegretto, South Range, 6-1, 190, sr.; Steven Navalinsky, Elyria Catholic, 6-3, 190, jr.

Backs–Kaleb Wright, RB, Ravenna Southeast, 5-9, 165, jr.; Justin Pickerel, Pemberville Eastwood, 5-11, 172, sr.; Marshall Rose, Liberty-Benton, 5-8, 160, sr.; Cole Porter, Bellaire, 5-10, 170, sr.; Trevor Moran, Richwood North Union, 6-0, 205, jr.; Trevor Franks, Kansas Lakota, 5-9, 175, sr.

Receivers–Alex Joachim, Marion Pleasant, 6-2, 170, sr.; Matthew Mullen, Sugarcreek Garaway, 509, 165, sr.; Jaret Frantz, Elyria Catholic, 6-4, 200, jr.

All-Purpose–Rylan Davison, Conneaut, sr.

Linemen–Gavin Welch, Wheelersburg, 6-3, 265, sr.; Noah Hoffmann, Garrettsville Garfield, 6-0, 230, sr.; Eddie Burns, Orrville, 6-4, 300, sr.; Kristian Grman, Kirtland, 5-10, 200, jr.; Erik Marazon, Northwood, 5-10, 205, sr.; Josh Lange, Springfield Shawnee, 6-4, 285, sr.

Kickers–Mario Rodin, Kirtland, 6-0, 160, sr.; Avery Book, Ironton, 5-11, 180, sr.

Defense

Linemen–Dalton Dempsey, Northwood, 6-0. 215, sr. ; Gyvnn Mendenhall, Columbus Academy, 6-3, 215, so.; Tanner Cromer, Reading, 6-4, 240, sr.; Mark Smith, Cadiz Harrison Central, 6-1, 195, sr.; Chase Nolan, Bellaire, 6-0, 255, sr.; Steven Kintner, Liberty-Benton, 6-0, 184, jr.; Ben Amstutz, Orrville, 6-1, 190, sr.; Mike Rus, Kirtland, 5-10, 175, sr.

Linebackers–Louie Loncar, Kirtland, 6-0, 205, sr.; Chase Fortkamp, Wickliffe, 6-2, 210, jr.; Zach Kwiatkowski, Pemberville Eastwood, 5-6, 162, jr.; Tyler Hughes, Northwood, 5-11, 205, sr.; Jack McDowell, Cincinnati Summit Country Day, 6-1, 225, sr.

Backs–Griffin Coffield, Pemberville Eastwood, 5-11, 161, sr.; DB Elijah Hall, Orrville, 5-10, 165, sr.; Letraize Walker, Beachwood, 6-0, 175, sr.; Eric Purdy, Portsmouth, 5-8, 153, sr.; Matthew Risner, Minford, 5-10, 170, jr.; Laurence Christian, Cincinnati Purcell Marian, 5-11, 170, sr.

All-Purpose–Dawann Gray Jr., Beachwood, 5-11, 190, sr.

Punter–Bobby Roth, Bellaire, 5-11, 195, sr.

——

THIRD TEAM

Offense

Quarterback–Jarrett Vallery, London Madison Plains, 6-1, 185, sr.: Michael Erdeljac, Liberty-Benton, 6-1, 183 Sr.; Cole Fisher, Cincinnati Hills Christian Academy, 6-2, 198, sr.; Elijah Vogelsong-Lewis, Minford, 5-10, 175, jr.

Backs–Brier Marthey, Massillon Tuslaw, 5-8, 160, sr.; Wes Myers, Johnstown Monroe, 5-8, 165, jr.; Luke Gardner, Kirtland, 5-8, 180, sr.; Seth Fedor, Conneaut, 5-8, 160, sr. ; Ben Hobbs, Camden Preble Shawnee, 6-1, 195, sr.

All-Purpose–Evan Horsley, Wheelersburg, 5-10, 205, sr.: Rylan Molihan, Wellston, 5-9, 170, sr.

Receivers–Tyler May Oak Harbor, 5-11, 155, sr.; Dasyn Hores, Martins Ferry, 6-0, 180, sr.; Demetrius Evans, Magnolia Sandy Valley, 5-8, 160, jr.; Nate Reichard, Gates Mills Gilmour, 6-2, 175, sr.; Marty Rehor, Fairview Park Fairview, 5-11, 165, sr.; BT Tolble, Cincinnati Summit Country Day, 6-3, 190, sr.; Kameron Cox, Springfield Greenon, 5-10, 180, jr.

Linemen–Connor Rosen, Bellaire, 6-1, 240, sr.; Jadon Johnston, Akron Manchester, 6-0, 190, so.; Marcus Moore, Beachwood, 6-2, 300, Fr.; Darrius Randleman, Elyria Catholic, 6-1, 295, sr.; Michael Moehring, Cincinnati Mariemont, 6-4, 268, sr.

Kickers–Kurtis Neal, Sugarcreek Garaway, 5-11, 145, sr.

Defense

Linemen–Junior Jones, Ironton, 6-0, 240, sr.; Spencer Mesaros, Ravenna Southeast, 6-0, 205, so.; Connor Rowe, Mantua Crestwood, 6-6, 215, sr.; Hunter Dale, Conneaut, 6-2, 221, sr. ; Nathan Reichert, Lewistown Indian Lake, 6-4, 245, sr.; Jordan Riebel, Pleasant, 6-3, 210, sr.; Jordan Arnold, Oak Harbor, 6-2, 185, sr.

Linebackers–Alex Meade, Barnesville, 6-3, 180, sr.; Josh Miller, Elyria Catholic, 6-0, 200, sr.; Luke Costantino, Elyria Catholic, 6-2, 215, sr.; Devin Oligee, Middletown Madison Senior, 5-8, 165, jr.; CJ Smith, Pleasant, 5-10, 175, sr.; Mason Angle, Mantua Crestwood, 6-2, 210, sr.

Backs–Austin Beck, Canton Central Catholic, 5-9, 170, sr.; Joey Grazia, Kirtland, 5-9, 150, jr.; Amir Johnson, Cincinnati Summit Country Day, 5-11, 180, sr.; Jayse Miller, Amanda-Clearcreek, 6-1, 180, sr.; Tyler Oberle, West Jefferson, 5-10, 155, jr.

Punter–Graham Nicholson, Cincinnati Summit Country Day, 6-0, 180, jr.; Braxton Sammons, Wheelersburg, 5-11, 180, so.

——

SPECIAL MENTION

Quarterbacks–Robert Brazziel, Cincinnati Taft, 6-3, 200, junior; Cole Fisher, Cincinnati Hills Christian Academy, 6-2, 198, sr.; Jimmy Stines, Cincinnati Summit Country Day, 6-0, 180, sr.; Coulter Cleland, Pomeroy Meigs, 6-1, 185, so.; Levi Gullion, Piketon, 6-0, 165, so.; Mason Jakacki, Mantua Crestwood, 5-9, 160, sr.; Jake Probst, Martins Ferry, 6-1, 190, sr.; Kobe Mitchell, Cadiz Harrison Central, 6-3, 175, jr.; Garrett Newsome, Sugarcreek Garaway, 6-2, 185, jr.

Backs–Austin Cole, Northwood, 6-0, 215, sr.; Anthony Williams, Northwood, 6-0, 200, sr.; Seth Green, Cincinnati Mariemont, 5-9, 172, jr., RB; Ellis Ramsey, Cincinnati Summit Country Day, 5-10, 180, sr.; Kamren Harless, Chesapeake, 6-1, 165, sr.; Will Todd, Chesapeake, 5-7, 150, sr.; Michael Stitt, Proctorville Fairland, 5-8, 160, sr.; Triston Diltz, Oak Hill, 5-9, 195, sr.; Brayden Campbell, McDermott Northwest, 5-8, 165, so.; Ty Wiget, Minford, 5-9, 175, sr.; Dylan Dominguez, South Range, 5-10, 180, soph; Jack Foley, Ready, 5-7, 165, sr.; Brendan Obradovich, Magnolia Sandy Valley, 5-7, 175, sr.; Cameron Johns, Coshocton, 5-11, 210, sr.; Cale McAfee, Cadiz Harrison Central, 6-1, 190 sr.

Receivers–Ben Gray, Tontogany Otsego, 5-9, 155, sr.; Garrett Jostworth, Cincinnati Hills Christian Academy, 6-4, 205, jr.; Hunter Smith, Wellston, 6-5, 170, jr.; Bryce Wallace, Portsmouth, 6-2, 155, sr.; Drew Skaggs, Minford, 5-10, 155, jr.; Hunter Ruby, Wheelersburg, 5-10, 160, sr.; Kaden Lau, Massillon Tuslaw, 5-11, 160, jr.; Chris Brooks, South Range, 6-4, 185, sr.; Trent Jakacki, Mantua Crestwood, 6-1, 140, jr.; Ryan Ernst, Madison Plains, 5-10, 170, jr.; Gage Hannahs, Barnesville, 5-11, 162, jr.; Koleten Smith, West Lafayette Ridgewood, 5-10, 170, sr.

Offensive Linemen– Max Buchman, Pemberville Eastwood, 6-2, 218, jr.; Brendan Zink, Millbury Lake, 5-7, 215, sr.; Will Dowling, Oak Harbor, 6-3, 270, sr.; Jack Lyle, Cincinnati Hills Christian Academy, 6-3, 225, sr.; Eli McGill, West Liberty-Salem, 6-4, 230, sr.; Robert Medalion, Cincinnati Taft, 6-5, 285, sr.; Noah Davidson, Ironton, 6-5, 315, sr.; Tucker Carpenter, Ironton Rock Hill, 6-4, 280, sr.,; Grant Gifford, South Point, 6-2, 270, sr.; Josh Bodey, Wellston, 6-5, 240, sr.; Caleb Crabtree, McDermott Northwest, 6-1, 280, jr.; Levi Warren, Minford, 5-11, 295, sr.; Caden Tinlin, Ravenna Southeast, 6-1, 220, sr.; Sean Sweet, Mantua Crestwood, 6-4, 290, sr.; Josh Ba