×

Quakers hitting their stride

CUYAHOGA FALLS — The Salem girls and senior Hunter Christopher continued their outstanding seasons with wins at the Pat Ritchie Cross Country Invitational on Saturday.

Christopher captured his second invitational of the year by winning the Division II-III boys race, finishing the 3.1-mile course at Walsh Jesuit High School in 16 minutes, 0.92 seconds. Twin Cameron Christopher finished fifth as the Salem boys took second in the team standings behind West Geauga, 37-54.

The Quakers topped the Division II-III girls field with 68 points, followed by Maplewood with 77.

Salem junior Carly Hall was second in 19:17. Defending Division II state champion Ella Gilson of Hawken was the girls winner in 18:11.

Also for the Quakers, Molly Hopple was seventh, Kami Rohm 14th, Halle Cochran 28th and Allie Murray 34th.

Salem will run at the Boardman Spartan Invitational next Saturday.

DIVISION II-III

BOYS RESULTS

STANDINGS: 1. West Geauga (37), 2. Salem (54), 3. Lake Catholic (111), 4. Cuyahoga Valley Christian Academy (112), 5. Gilmour Academy (135), 6. Mineral Ridge (144), 7. Perry (145), 8. Hawken (203).

INDIVIDUAL LEADERS

(66 runners)

1. Hunter Christopher (Salem) 16:00.92; 2. Brody Rupe (McDonald) 16:08; 3. Drennan Akins (CVCA) 16:39; 4. Patrick Garrett (West Geauga) 16:53; 5. Cameron Christopher (Salem) 17:18.

11. Jacob McLachlan (Salem) 17:45; 20. Grant Menough (Salem) 18:13; 21. Darius Beck (Salem) 18:39; 24. Darrin May (Salem) 18:51; 25. Lucas Ziegler (Salem) 18:54; 31. Davin Koskinen (Salem) 19:23; 33. Tim Stephens (Salem) 19:28.

——

GIRLS RESULTS

STANDINGS: 1. Salem (68), 2. Maplewood (77), 3. Gilmour Academy (83), 4. Perry (110), 5. Cuyahoga Valley Christian Academy (137), 6. Hawken (141), 7. Revere (152), 8. West Geauga (166), 9. Mineral Ridge (183).

INDIVIDUAL LEADERS

(77 runners)

1. Ella Gilson (Hawken) 18:11.05; 2. Carly Hall (Salem) 19:17; 3. Marissa Ventura (Maplewood) 20:15; 4. Caitrinia Barton (Gilmour) 20:27; 5. Anna Ripple (CVCA) 20:29.

7. Molly Hopple (Salem) 20:49; 14. Kami Rohm (Salem) 21:42; 28. Halle Cochran (Salem) 22:26; 34. Allie Murray (Salem) 22:39; 40. Mikaylynn Murphy (Salem) 22:55; 60. Payton Murphy (Salem) 24:52; 71. Ella Russell (Salem) 26:40.

——

JUNIOR HIGH BOYS RESULTS

STANDINGS: 1. Perry Edison (37), 2. McDonald (73), 3. Harding (77), 4. CVCA (92), 5. Salem (129), 6. Mineral Ridge (162), 7. Roberts (184), 8. Beachwood (222), 9. Gilmour Academy (257).

INDIVIDUAL LEADERS

(93 runners)

1. Connor Reed (Edison) 10:52.45; 2. Charlie Payne (Harding) 11:29; 3. Carson Klase (McDonald) 11:31; 4. Dominic Pappagallo (Mineral Ridge) 11:55; 5. Garret Riley (Edison) 12:04; 6. Luke Vlacovsky (Edison) 12:09; 7. Will Madison (Salem) 12:16.

——

JUNIOR HIGH GIRLS RESULTS

STANDINGS: 1. Howland (50), 2. McDonald (68), 3. Salem (76), 4. Perry Edison (114), 5. Harding (117), 6. Roberts (147), 7. Cuygahoga Valley Christian Academy (148), 8. Mineral Ridge (249).

INDIVIDUAL LEADERS

(99 runners)

1. Camille Dunifer (CVCA) 12:00.64; 2. Chloe Dostal (Edison) 12:30; 3. Maggie Hall (Salem) 12:47; 4. Maggie Hopple (Salem) 12:48; 5. Lilly Cappuzzello (McDonald) 13:02; 6. Maria Bregar (McDonald) 13:23; 7. Jazi Dunay (Harding) 13:43.

NEWSLETTER

Today's breaking news and more in your inbox

I'm interested in (please check all that apply)