×

Cederbloom leads Branch

DOVER — West Branch junior Justin Cederbloom finished sixth out of 100 large-school boys Saturday at the Dover Invitational.

Cederbloom completed the 3.1-mile course in 18 minutes, 28 seconds. New Philadelphia’s Nathan Loader won in 17:17.

The Warriors were sixth out of 12 teams with 168 points.

East Liverpool junior Brannan Smith placed 12th.

LARGE SCHOOL

BOYS RESULTS

STANDINGS: 1. New Philadelphia (56), 2. Firestone (70), 3. Garaway (70), 4. Coventry (112), 5. Meadowbrook (156), 6. West Branch (168), 7. Dover (174), 8. Canton McKinley (211), 9. Licking Valley (214), 10. Cambridge (242), 11. East Liverpool (286), 12. Carrollton (319).

INDIVIDUAL LEADERS

(100 runners)

1. Nathan Loader (New Philadelphia) 17:17.2; 2. Clay Peets (Firestone) 17:25; 3. Anthony Gorsuch (Firestone) 18:19; 4. Kendell West (Meadowbrook) 18:22; 5. Joey Mushrush (New Philadelphia) 18:24; 6. Justin Cederbloom (West Branch) 18:28; 7. Noah Wentworth (Garaway) 18:39; 8. Kristian Stockdale (Garaway) 18:49; 9. Owen Brady (New Philadelphia) 18:52; 10. Quinten Schwartz (Garwaay) 18:56.

32. Kyle Hoopes (West Branch) 20:50; 36. Brian Boston (West Branch) 20:59; 47. Owen Hoopes (West Branch) 21:41; 57. Josiah Hicks (West Branch) 22:22; 61. Joey Sprague (West Branch) 22:49; 62. Justin Buchheit (East Liverpool) 22:52; 65. Christopher Greenfield (West Brnch) 23:28; 85. Cade Karnosh (East Liverpool) 26:24; 90. Josh Kiger (East Liverpool) 27:06; 94. Dillon Shipley (West Branch) 27:18; 97. Nathan Dawson (East Liverpool) 28:57; 100. Jacob Mays (West Branch) 40:18.

——

GIRLS RESULTS

STANDINGS: 1. Dover (43), 2. Tusky Valley (69), 3. New Philadelphia (90), 4. Northwest (98), 5. Firestone (105), 6. Licking Valley (126), 7. Meadowbrook (208), 8. West Branch (211), 9. Carrollton (266), 10. Coventry (273).

INDIVIDUAL LEADERS

(110 runners)

1. Sierra Williams (Tusky Valley) 20:41.5; 2. Cambri Mushrush (New Philadelphia) 20:52; 3. Erin Smith (Dover) 21:22; 4. Hannah Wyler (TuskyValley) 21:41; 5. Emerson Rainsburg (Dover) 21:58; 6. Hannah Hostetler (Tusky Valley) 22:01; 7. Sophia Smith (Canton McKinley) 22:34; 8. Lauren Toth (Firestone) 22:38; 9. Lucie Dobet (Northwest) 22:43; 10. Ella Neading (Dover) 22:48; 19. Hannah Egli (West Branch) 23:38; 51. Eris Dugan (West Branch) 26:52; 58. Ashley James (West Branch) 27:20; 64. Kaitlyn Mondak (West Branch) 27:43; 67. Katie Downs (West Branch) 27:49; 74. Abi Downs (West Branch) 28:21.

——

JUNIOR HIGH BOYS RESULTS

STANDINGS (17 teams): 1. North Canton (59), 2. Tusky Valley (130), 3. Marlington (138), 4. West Branch (161), 5. Licking Valley (167).

INDIVIDUAL LEADERS

(183 runners)

1. Colin Cernansky (Marlington) 11:42.9; 2. Michael Dorris (West Branch) 11:59; 3. Kevin Renner (North Canton) 12:34; 4. blake Tedrick (Tusky Valley) 12:38; 5. Teagan Perkowski (Tusky Valley) 12:38; 6. Logan Citino (West Branch) 12:40; 7. Renzo Tello-Sunderman (Faircrest) 12:42.

——

JUNIOR HIGH GIRLS RESULTS

STANDINGS (14 teams): 1. North Canton (35), 2. Carrollton (88), 3. Garaway (143), 4. River View (163), 5. Welty (183).

INDIVIDUAL LEADERS

(136 runners)

1. Aubrey Wade (East Canton) 13:12.0; 2. Allie Hershberger (Hiland) 13:52; 3. Meghan Schwartz (Garaway) 13:57; 4. Leah Fisher (North Canton) 14:03; 5. Madison Vardavas (North Canton) 14:19; 6. Caitlin Cox (Marlington) 14:19.

NEWSLETTER

Today's breaking news and more in your inbox

I'm interested in (please check all that apply)