×

AREA GOLF RESULTS

Thursday Morning Senior League

at Eagle Pass

STANDINGS: Bob Burns 120 1/2, Larry Metzgar 110 1/2, Rob Wolfarth 109, Tom Boyd 105 1/2, Joe Good 100 1/2, Allen Jeffries 96 1/2, Richard Knapp 89, Ken Lucas 81 1/2, Lucille Karnofel 80 1/2.

Pinky’s Tavern, Coil Line Service, Eagle Pass League

STANDINGS: Bob Reeder-Galen Brandt 212 1/2; Chad Wood-Rod Davison 183 1/2; Lenny Vondfeldt-Scott Stewart 183; Chuck Sluss-Brian Bostick 181; Dick Cope-Kevin Beresford 173 1/2; Jay Gamble-Lucian Clewell 173; Bryon Mountz-Rick Beadles 173; Jerry Gabriel-Jeff Cain 172 1/2; Steven Chaplow-Andy Chaplow 169; John Arter-Scott Cope 163.

LOW GROSS: (team) Dick Cope-Kevin Beresford 83; (individual) Scott Cope 39.

LOW NET: (team) Dick Cope-Kevin Beresford 66; (individual) Dick Cope 29.

Brittain League

at East Palestine Country Club

August 21

TEAM WINNERS: (four-man three-ball) Mearl Weatherholt, Darren Gamble, Bob Spear, Tom Davidson.

SKILL WINNERS: No. 2: Bob Green; No. 4: Terry Lipp; No. 6: Gary Little; No. 8: Sam Colundrella.

SKINS: No. 2: Greg Gorby; No. 3: Darren Gamble; No. 6: Darren Gamble; No. 7: Terry Lipp; No. 8: Sam Colundrella.

Brittain League

at East Palestine Country Club

August 28

TEAM WINNERS: (four-man, two-ball) Bob Green, Tom Brittain, Clarke Wolfe, Bill Wilson.

SKILL WINNERS: No. 1: Mike Henderson; No. 4: Brian Cartwright; No. 5: Darren Gamble; No. 9: Sam Colundrella.

SKINS: No. 5: Mearl Weatherholt; No. 6: Bob Green.

Ladies Day

at Valley

August 21

CLOSEST TO PIN No. 2: Connie Stefanick

CLOSEST TO PIN No. 4: Joyce Wiggins

LONGEST DRIVE No. 5: Connie Ward

LONGEST PUTT No. 9: Joyce Wiggins

LOW GROSS: Michele Davidson 46; Kitty Sekol 48.

LOW NET: Nora Jamison 31; Terry Hall 33.

LOW PUTTS: Donna Szanny 14; Jan Metzgar 14.

Ladies Day

at Valley

August 28

CLOSEST TO PIN No. 2: Marilyn Samuels

CLOSEST TO PIN No. 4: Pam Moreschi

LONGEST DRIVE No. 5: Nora Jamison

LONGEST PUTT No. 9: Kitty Sekol

LOW GROSS: Joyce Wiggins

LOW NET: Rose Johnstone

LOW PUTTS: Patty Papadapoulos

Senior League

at Valley

August 22

CLOSEST TO PIN No. 2: Rick Dicken

CLOSEST TO PIN No. 4: Bill Kegelmyer

LONGEST DRIVE No. 5: Tom Davidson

LONGEST PUTT No. 9: John Krawchyk

LOW GROSS: Dave Rankin 36; Rich Summers 37; Dave Bailey 38; Bruce Wiggins 38; Bob Biscella 38.

LOW NET: Bruce Van Horne 29; Tom Fittante 29; Richard Madjarac 29; Bill Seiter 31; Bob Boyle 31; Tom Austin 32; Don A. Miller 32.

LOW PUTTS: Gary Wright 12; Bill Rhodes 13; Sam sampson 14.

Senior League

at Valley

August 29

CLOSEST TO PIN No. 2: Mike Mancuso

CLOSEST TO PIN No. 4: Bruce Van Horne

LONGEST DRIVE No. 5: Bob Hall

LONGEST PUTT No. 9: Bill Rhodes

LOW GROSS: Jim Houp 36; Dave Summers 37; Sam Colundrello 39.

LOW NET: Bill Seiter 26; Glenn Dunn 32; Ed Gould 33.

LOW PUTTS: Bob Perry 12; Dave Bailey 13; Tom Troll 14; Dave Rankin 14; Don A. Miller 14; Al Velie 14.

Sunday Morning League

at Valley

LONGEST DRIVE: L.K. Kegelmyer

CLOSEST TO PIN No. 4: Dave Wise

CLOSEST TO PIN No. 2: Bill Kegelmyer

LONGEST PUTT No. 9: Tom Hlavcik

Wednesday Night Beaver League

at Valley

2019 LEAGUE CHAMPS: Tad Herold & Ryan Weikart.

Thursday Night League

at Valley

LOW GROSS: Bob Perry 33

LOW NET: Bob Perry 31

FIRST PLACE: Bob & Tony Perry

SECOND PLACE: J.P. Frenger & Nick DiCross

Monday Morning Tired Men’s League

at Westville Lake

Week of August 19

STANDINGS: Bob Schafer-Dave Kunkle 49; Denny Herron-Fergie Wilson 46; Al Lutz-Ron Wagner 44 1/2; Lee McGrath-Dave Storlie 44 1/2; Dave Strub-Fred Reeves 44; Francis Hudson-Gene McDonough 43.

Monday Night Ladies League

at Westville Lake

Week of August 19

STANDINGS: Linda Buttermore-Julie Sell 44 1/2; Juanita Culler-Lucille Karnofel 40; Lisa Johns-Lori Lawless 39 1/2; Cindy Adams-Cindy Scott 39; Marcy Watt-Amy Humphrey 37; Vickie Carman-Sherry Carman 36 1/2.

Tuesday Night Salem Elks League

at Westville Lake

Week of August 19

STANDINGS: Rich -Juhn-Chris Eddinger 146; Jeff Chapman-Ed Connors 145 1/2; Terry Kornbau-Herb Shultz 139 1/2; Denny Butch-Doug O’Brien 135 1/2; Ken Kyser-Rick Buckman 133 1/2; Larry Tullis-Randy Malmsberry 130.

Wednesday Night Men’s League

at Westville Lake

Week of August 19

STANDINGS: Westville Lake C.C. 67; Christopher Columbus 64 1/2; Country Saw & Knife 60; MAC Trailer 57 1/2; SOB Foods 51 1/2.

Thursday Morning Scramble League

at Westville Lake

Week of August 19

STANDINGS: Jim Sturgeon-Homer Sturgeon 31; Harold Franklin-Carl Wollet 30 1/2; Randy Berger-Rick Caufield 29 1/2; George Cardinal-Bill Cardinal 29 1/2; Bob Grier-Marion Koza 28 1/2; Fergie Wilson-Denny Herron 28.

Thursday Night Men’s League

at Westville Lake

Week of August 19

STANDINGS: Aid Pest of Salem 42 1/2; Expressions Salon 41 1/2; Penn Grill 39 1/2; Impact Pattern & Mold 39 1/2; Country Saw #1 36 1/2; Country Saw #2 31.

Friday Morning Jr. Scramble

at Westville Lake

Week of August 19

WINNERS: Shaylee Muckleroy, Anessa Woods, Lulu Smith, Hayden Mesler 43.

Friday Night Scramble

at Westville Lake

Week of August 19

STANDINGS: Mike DePalmo-Tom Parker 33; Fred Ring-Gary Allison 34; Bert Snyder-Bob Carl 35.

Wednesday Night League Field Day Scramble

at Westville Lake

Week of August 19

FIRST PLACE: BOC Water Hydraulics 55 (Scott Himes, Brian Hollabaugh, Travis Hollabaugh, Chad Langties, Brennan Felgar)

SECOND PLACE: Harvest Inn 56 (Ron Gunias, Harry Smith, Jeremy Smith, Bob Schafer, Calvin Aldridge)

Monday Morning Tired Men’s League

at Westville Lake

Week of August 26

STANDINGS: Bob Schafer-Dave Kunkle 61; Dave Strub-Fred Reeves 57; Denny Herron-Fergie Wilson 55; Ramon Oesch-Mike Moore 54; Allen Kahler-Lee Kornick 53; Chris Byers-Dave Byers 52 1/2.

Monday Night Ladies League

at Westville Lake

Week of August 26

STANDINGS: Linda Buttermore-Julie Sell 51 1/2; Juanita Culler-Lucille Karnofel 47 1/2; Cindy Adams-Cindy Scott 47 1/2; Lisa Johns-Lori Lawless 44 1/2; Vickie Carman-Sherry Vernon 44 1/2; Marcy Watt-Amy Humphrey 41 1/2.

Tuesday Morning Ladies League

at Westville Lake

Week of August 26

Ringer Board Winners

AA: Linda Courtney 39

A: Helen Cranmer 38

B: Marsha Whinnery 48; Janet Wisler 48

C: Carol Beadnell 54

Tuesday Night Salem Elks League

at Westville Lake

Week of August 26

Division Champions

Div. 1: Rick Buckman-Ken Kyser

Div. 2: Herb Shultz-Terry Kornbau

Div. 3: Dick Jackson-Keith Jackson

Wild Card: Denny Butch-Doug O’Brien

Wednesday Night Men’s League

at Westville Lake

Week of August 26

CHAMPIONS: Westville Lake C.C. (Bruce Blasiman, Joe Schopfer, Alec Schopfer, Doug Liebhart, Joe Burkhart, Aaron Moser)

SECOND PLACE: Christopher Columbus

THIRD PLACE: Country Saw

FOURTH PLACE: Cain BMW & Toyota

Thursday Morning Scramble League

at Westville Lake

Week of August 26

STANDINGS: Randy Berger-Rick Caufield 35 1/2; Jim Sturgeon-Homer Sturgeon 34 1/2; George Cardinal-Bill Cardinal 34 1/2; Bob Greier-Marion Koza 34 1/2; Harold Franklin-Carl Wollet 34; Al Lutz-Steve Edie 34.

Thursday Night Men’s League

at Westville Lake

Week of August 26

STANDINGS: Aid Pest of Salem 52; Penn Grill 50; Country Saw #1 46; Expressions Salon 44; Impact Pattern & Mold 43 1/2.

Friday Night Scramble

at Westville Lake

Week of August 26

STANDINGS: Bob Menegay-Mike Stahl 32; Mark Daniel-Diana Daniel 35; Fred Ring-Randy Berger 35; Roger Ruzek-Bob Ruzek 36; Jack Steele-Julie Steele 36.

Monday Night Two-Man Scramble

at Buck Run

STANDINGS: Mudrick-McIlvain 61; Kurtz-Simpson 57 1/2; Hank-Hank 54 1/2; Bowers-Zeigler 54 1/2; Balsley-Glista 54; Grim-Grim 53 1/2; Martin-Hart 53 1/2; Penfold-Faber 52 1/2; Wukotich-Miller 52 1/2; Hendricks-Roth 52; Nole-May Jr. 51 1/2; Roof-May 48 1/2; Edie Culp 48 1/2.

LOW GROSS: Mudrick-McIlvain 32; Grim-Grim 33; Balsley-Glista 34.

Tuesday Night League

at Buck Run

SECOND HALF WINNERS: Sommers-Sommers 107 1/2; Gamble-Gamble 105; Thompson-Albright 103; Grim-Kibler 102 1/2; DeBolt-Bradt 102 1/2; Anderson-McLaughlin 101 1/2; Fraser-Ring 100 1/2; Harrison-Banner 100 1/2; Dye-Conner 99 1/2; Metz-Eastep 98 1/2; Noll-Kekel 97 1/2; Hlavcak-Kegelmyer 97; Sommers-Shean 90; Penfold-Betz 85.

LOW GROSS: Gene Sommers 37; Chris Harrison 37; Gary Dye 39; Ryan Foos 39.

Wednesday Night League

at Buck Run

STANDINGS: Jarrett-Demeo 58; Phillis-Toothman 51 1/2; French-Shallenberger 51 1/2; Shive-Chan 49 1/2; Copacia-Wilson 49; Noll-Sobotka 49; Shearer-Wackerly 47; Wagmiller-Beeson 45; Allcorn-Allison 44; Colian-Kovach 43; Martig-Biery 42 1/2; Kleinman-Brendlinger 39 1/2; Mann-Whyss 31 1/2; Bianco-Farson 30.

LOW GROSS: Shive-Chan 38; Jarrett-Demeo 38.

Thursday Night League

at Buck Run

STANDINGS: Penfold-Betz 96 1/2; Noll-Phillis 91; Makin-Shonk 91; Kenst-Franklin 88 1/2; Smith-Harrold 87 1/2; Beeson-Zwick 87 1/2; Smith-Taucher 85 1/2; Sanor-Sommers 81; Sobotka-Sobotka 81; Kibler-Whinnery 79 1/2; Barron-Straub 79.

LOW GROSS: Jim Noll 36; Wally Simpson 36; Jim Smith 38; Bill Garlock 38; Bill Penfold 39.

COMMENTS