×

Fair Results

Beef

Maintainer – Grand & Reserve Champion Calf

1st – Greg Sharp, Beloit

Maintainer – Spr Yrlg Hfr, 3/1/18-4/30/18

1st – Her Way Stock Farm, Kensington

Maintainer – Jr Yrlg Hfr, 1/1/18-2/29/18

1st – Nick Zinni, Salem

Maintainer – Jr. & Reserve Champion Heifer

1st – Nick Zinni, Salem

2nd – Her Way Stock Farm, Kensington

Maintainer – Grand & Reserve Champ. Female

1st – Nick Zinni, Salem

2nd – Her Way Stock Farm, Kensington

Any Purebred Breed Not Listed – Jr. Heifer Calf, brn 1/1/19

1st – Greg Sharp, Beloit

Any Purebred Breed Not Listed – Wtr Hfr Cf,bn 11/1/18-12/31/18

1st – Scott Brubaker, Columbiana

Any Purebred Breed Not Listed – Grand & Reserve Champion Calf

1st – Greg Sharp, Beloit

2nd – Scott Brubaker, Columbiana

Any Purebred Breed Not Listed – Lt Smr Ylg Hfr, 7/1/18-8/31/18

1st – P & H Cattle Co., Summitville

Any Purebred Breed Not Listed – Erly Smr Ylg Hfr5/1/18-6/30/18

1st – P & H Cattle Co., Summitville

Any Purebred Breed Not Listed – Spr Yrlg Hfr, 3/1/18-4/30/18

1st – Faith Berger, Salem

Any Purebred Breed Not Listed – Jr. & Reserve Champion Heifer

1st – Greg Sharp, Beloit

2nd – P & H Cattle Co., Summitville

Any Purebred Breed Not Listed – Cow 2 yr old & older

1st – Garwood Cattle Company, Columbiana

Any Purebred Breed Not Listed – Sr. & Reserve Champion Female

1st – Garwood Cattle Company, Columbiana

Any Purebred Breed Not Listed – Grand & Reserve Champ. Female

1st – Garwood Cattle Company, Columbiana

2nd – Greg Sharp, Beloit

Crossbreeds – Jr. Heifer Calf, brn 1/1/19

1st – Wyatt Miller, Leetonia

2nd – Myer Miller, Leetonia

Crossbreeds – Wtr Hfr Cf,bn 11/1/18-12/31/18

1st – Brubaker3B’s Farm, Columbiana

Crossbreeds – Grand & Reserve Champion Calf

1st – Wyatt Miller, Leetonia

2nd – Brubaker3B’s Farm, Columbiana

Crossbreeds – Lt Smr Ylg Hfr, 7/1/18-8/31/18

1st – Brody Brubaker, Columbiana

Crossbreeds – Erly Smr Ylg Hfr5/1/18-6/30/18

1st – Brubaker3B’s Farm, Columbiana

2nd – Her Way Stock Farm, Kensington

Crossbreeds – Jr Yrlg Hfr, 1/1/18-2/29/18

1st – Austin Courtney, Sebring

Crossbreeds – Jr. & Reserve Champion Heifer

1st – Austin Courtney, Sebring

2nd – Brubaker3B’s Farm, Columbiana

Crossbreeds – Grand & Reserve Champ. Female

1st – Austin Courtney, Sebring

2nd – Brubaker3B’s Farm, Columbiana

Beef Feeder Calf – Steers born after 1/1/19

1st – Greg Sharp, Beloit

2nd – Wyatt Miller, Leetonia

3rd – Wyatt Miller, Leetonia

4th – Farmboy Cattle, Columbiana

5th – Hannah Jarvis, Homeworth

SUPREME CHAMPIONS – GRAND SUPREME HEIFER

1st – Garwood Cattle Company, Columbiana

SUPREME CHAMPIONS – RESERVE SUPREME HEIFER

1st – Hively’s Highland Farm, New Waterford

SUPREME CHAMPIONS – GRAND SUPREME BULL

1st – Hively’s Highland Farm, New Waterford

SUPREME CHAMPIONS – RESERVE SUPREME BULL

1st – Dick McDonald, Lisbon

Horses and Ponies

Draft Horse – Youth – Jr. Showmanship 10-14 yrs old

1st – Olivia Yeagley, Salem

Draft Horse – Youth – Horse Under Saddle

1st – Olivia Yeagley, Salem

Draft Horse – Youth – Single Hitch

1st – Olivia Yeagley, Salem

Draft Horse – Youth – Best of Show

1st – Olivia Yeagley, Salem

Draft Horse – Adult – Single Hitch – Men or Ladies

1st – Kate Yeagley, Salem

2nd – Robert Crosser, Lisbon

3rd – Melissa Vale, Hudson

Draft Horse – Adult – Team Hitch – Men or Ladies

1st – Janet Yeagley, Salem

Registered Percherons – Stallion, 1 year & under 3

1st – Robert Crosser, Lisbon

Registered Percherons – Gr. Champ. & Reserve Stallion

1st – Robert Crosser, Lisbon

Registered Percherons – Mare, 3 years & over

1st – Robert Crosser, Lisbon

Registered Percherons – Gr. Champ. & Reserve Mare

1st – Robert Crosser, Lisbon

Registered Percherons – Gelding, any age

1st – Robert Crosser, Lisbon

Registered Belgians – Mare 3 years & over

1st – Robert Crosser, Lisbon

Registered Belgians – Mare, Foal current year

1st – Robert Crosser, Lisbon

Registered Belgians – Gr. Champ. & Reserve Mare

1st – Robert Crosser, Lisbon

2nd – Robert Crosser, Lisbon

Registered Belgians – Brood Mare-Nursing Foal

1st – Robert Crosser, Lisbon

Registered Belgians – Best Team (match pair-1 owner)

1st – Robert Crosser, Lisbon

Registered Clydesdales – Best Team (match pair-1owner)

1st – Connor Yeagley, Salem

Registered Clydesdales – Gelding any age

1st – Olivia Yeagley, Salem

2nd – Janet Yeagley, Salem

3rd – Connor Yeagley, Salem

Grade Draft Horses – Geldings, 4 yrs & over

1st – Melissa Vale, Hudson

2nd – Keith Bacon, Lisbon

Draft Horse Hitch Clas – Single Hitch driven by a man

1st – Mitch Craig, Salem

2nd – Robert Crosser, Lisbon

3rd – Jeff Karlen, Salem

Draft Horse Hitch Clas – Single Hitch driven by a Lady

1st – Janet Yeagley, Salem

2nd – Melissa Vale, Hudson

3rd – Connor Yeagley, Salem

Draft Horse Hitch Clas – Single Hitch, Farm Harness

No Show Harness or Show Wagons

1st – Keith Bacon, Lisbon

2nd – Robert Crosser, Lisbon

Draft Horse Hitch Clas – Team Hitch Farm Harness

No Show Harness or Show Wagons

1st – Robert Crosser, Lisbon

Draft Horse Hitch Clas – Horse Under Saddle, Open w/t

1st – Melissa Vale, Hudson

2nd – Kate Yeagley, Salem

3rd – Olivia Yeagley, Salem

4th – Connor Yeagley, Salem

Mules or Donkey – Halter, Jack or Gelding

1st – Melissa Vale, Hudson

2nd – Melissa Vale, Hudson

Mules or Donkey – Halter, Jenny

1st – Aidan Frye, Columbiana

Mules or Donkey – Youth Halter, Mule/Donkey

1st – Aidan Frye, Columbiana

Mules or Donkey – Performance Walk/Trot Cart

1st – Melissa Vale, Hudson

Draft Ponies – Stallion over 1 yr 56″ & under

1st – John Dailey, Lisbon

2nd – John Dailey, Lisbon

3rd – Jim Todd, Lisbon

Draft Ponies – Gr & Reserve Champion Stallion

1st – John Dailey, Lisbon

2nd – John Dailey, Lisbon

Draft Ponies – Mare over 1 yr 50″ & under

1st – John Dailey, Lisbon

2nd – John Dailey, Lisbon

3rd – John Dailey, Lisbon

Draft Ponies – Mare, Foal of current year

1st – John Dailey, Lisbon

Draft Ponies – Gr. & Reserve Champion Mare

1st – John Dailey, Lisbon

2nd – John Dailey, Lisbon

Draft Ponies – Mare, Foal of current year

1st – John Dailey, Lisbon

Draft Ponies – Gelding over 1 yr 56″ & under

1st – Jacob Moore, Lisbon

2nd – John Dailey, Lisbon

3rd – John Dailey, Lisbon

Draft Ponies – Gr. & Reserve Champion Gelding

1st – Jacob Moore, Lisbon

2nd – John Dailey, Lisbon

Draft Ponies – Best Matched Pair 56″ & under

1st – John Dailey, Lisbon

2nd – John Dailey, Lisbon

3rd – John Dailey, Lisbon

Draft Ponies – Pony under saddle open w/t

1st – Allison Moore, Lisbon

Draft Pony Hitches – Single Hitch 50″ & under-Man

1st – John Dailey, Lisbon

Draft Pony Hitches – Single Hitch 50″ & under-Lady

1st – John Dailey, Lisbon

Draft Pony Hitches – Tandem Hitch 50″ & under

1st – John Dailey, Lisbon

Draft Pony Hitches – Team Hitch 50″ & under

1st – John Dailey, Lisbon

2nd – John Dailey, Lisbon

Draft Pony Hitches – Unicorn Hitch 56″ & under

1st – John Dailey, Lisbon

Draft Pony Hitches – Four Pony Hitch 56″ & under

1st – John Dailey, Lisbon

Grade Ponies (50″ and under) – Stallion, 1 year & over

1st – Brian Whittaker, Salineville

2nd – Brian Semer, Lisbon

3rd – Brian Semer, Lisbon

Grade Ponies (50″ and under) – Gr & Reserve Champion Stallion

1st – Brian Whittaker, Salineville

2nd – Brian Semer, Lisbon

Grade Ponies (50″ and under) – Gelding, any age

1st – Denise L Whittaker, Salineville

2nd – Denise L Whittaker, Salineville

3rd – Priya J Moser, Lisbon

Grade Ponies (50″ and under) – Grand & Reserve Chmp Gelding

1st – Denise L Whittaker, Salineville

2nd – Priya J Moser, Lisbon

Grade Ponies (50″ and under) – Pleasure Pony, Western or Eng

Shown Friday

1st – Alaina Jones, Rogers

2nd – Priya J Moser, Lisbon

Grade Ponies(over 50” not 56″) – Gelding, any age

1st – Jessica Endres, Columbiana

Grade Ponies(over 50” not 56″) – Grand & Reserve Chmp Gelding

1st – Jessica Endres, Columbiana

Grade Ponies(over 50” not 56″) – Mare 1 year & over

1st – Cailynn Shields, Lisbon

2nd – Allison Moore, Lisbon

Grade Ponies(over 50” not 56″) – Gr & Reserve Champ Mare

1st – Cailynn Shields, Lisbon

2nd – Allison Moore, Lisbon

Grade Ponies(over 50” not 56″) – Pleasure Pony, Western or Eng

shown Friday

1st – Boone Johnson, Rogers

2nd – Allison Moore, Lisbon

Haflinger Pony Hitch Class – Single Hitch, Gentleman Driver

1st – Glen McCoy, New Waterford

2nd – Glen McCoy, New Waterford

3rd – Daniel Turner, Beaver, PA

Haflinger Pony Hitch Class – Single Hitch, Lady Driver

1st – Glen McCoy, New Waterford

2nd – Glen McCoy, New Waterford

Haflinger Pony Hitch Class – Tandem Hitch

1st – Daniel Turner, Beaver, PA

2nd – Glen McCoy, New Waterford

3rd – Glen McCoy, New Waterford

Haflinger Pony Hitch Class – Team Hitch

1st – Glen McCoy, New Waterford

2nd – Daniel Turner, Beaver, PA

3rd – Glen McCoy, New Waterford

Haflinger Pony Hitch Class – Unicorn Hitch

1st – Glen McCoy, New Waterford

2nd – Daniel Turner, Beaver, PA

3rd – Glen McCoy, New Waterford

Haflinger Pony Hitch Class – Four Horse Hitch

1st – Glen McCoy, New Waterford

2nd – Daniel Turner, Beaver, PA

Open Class American Mini-Horse – Stallion, 3 yrs & over

1st – Patti Dailey, Lisbon

Open Class American Mini-Horse – Stallion, 2 yrs & under 3

1st – Patti Dailey, Lisbon

2nd – Patti Dailey, Lisbon

Open Class American Mini-Horse – Stallion 1 yr & under 2

1st – Patti Dailey, Lisbon

2nd – Patti Dailey, Lisbon

3rd – Patti Dailey, Lisbon

Open Class American Mini-Horse – Gr & Reserve Champ Stallion

1st – Patti Dailey, Lisbon

2nd – Patti Dailey, Lisbon

Open Class American Mini-Horse – Mare, 3 yr & over

1st – Abigail Hein, Minerva

2nd – Patti Dailey, Lisbon

3rd – Patti Dailey, Lisbon

Open Class American Mini-Horse – Mare, 2 yr & under 3

1st – Patti Dailey, Lisbon

2nd – Patti Dailey, Lisbon

Open Class American Mini-Horse – Gr & Reserve Champ Mare

1st – Abigail Hein, Minerva

2nd – Patti Dailey, Lisbon

Open Class American Mini-Horse – Produce of Mare 2 hd comb own

1st – Patti Dailey, Lisbon

2nd – Patti Dailey, Lisbon

3rd – Patti Dailey, Lisbon

Open Class American Mini-Horse – Best Matched Pair 1 owner

1st – Patti Dailey, Lisbon

2nd – Patti Dailey, Lisbon

3rd – Patti Dailey, Lisbon

Open Class American Mini-Horse – Get of Sire 3 hd comb owner

1st – Patti Dailey, Lisbon

2nd – Patti Dailey, Lisbon

3rd – Patti Dailey, Lisbon

Open Class American Mini-Horse – Stallion & 2 Mares 1 owner

1st – Patti Dailey, Lisbon

2nd – Patti Dailey, Lisbon

3rd – Patti Dailey, Lisbon

Open Class American Mini-Horse – Gelding, any age

1st – Cailynn Shields, Lisbon

2nd – Patti Dailey, Lisbon

3rd – Patti Dailey, Lisbon

Open Class American Mini-Horse – Grand & Reserve Chmp Gelding

1st – Patti Dailey, Lisbon

2nd – Patti Dailey, Lisbon

American Mini Horse Hitch – Single Hitch, Gentleman Driver

1st – Patti Dailey, Lisbon

American Mini Horse Hitch – Single Hitch, Lady Driver

1st – Patti Dailey, Lisbon

American Mini Horse Hitch – Tandem Hitch

1st – Patti Dailey, Lisbon

American Mini Horse Hitch – Team Hitch

1st – Patti Dailey, Lisbon

2nd – Patti Dailey, Lisbon

American Mini Horse Hitch – Unicorn Hitch

1st – Patti Dailey, Lisbon

American Mini Horse Hitch – Four Horse Hitch

1st – Patti Dailey, Lisbon

Showmanship Lead Line – Mare/Gelding <56 Youth <12 1st - Landen Dailey, Lisbon 2nd - Allison Moore, Lisbon 3rd - Triton Semer, Lisbon 4th - Priya J Moser, Lisbon 5th - Mikayla Swartz, Lisbon Showmanship Lead Line - Mare/Gelding <56 Youth 13-18 1st - Sierra Zarnosky, Lisbon 2nd - Boone Johnson, Rogers 3rd - Alaina Jones, Rogers 4th - Abigail Hein, Minerva Showmanship Lead Line - Mare/Gelding <56 Youth >18

1st – Catie Hahn, Lisbon

2nd – Priya J Moser, Lisbon

3rd – Justin Zarnosky, Lisbon

4th – Denise L Whittaker, Salineville

5th – Jessica Endres, Columbiana

Showmanship Lead Line – Leadline, pl pony <50" & <6 1st - Mikayla Swartz, Lisbon 2nd - Priya J Moser, Lisbon 3rd - Jacob Moore, Lisbon 4th - Blake Swartz, Lisbon 5th - Denise L Whittaker, Salineville Showmanship Lead Line - Leadline, pl pony >50″ & <6 1st - Blake Swartz, Lisbon 2nd - Allison Moore, Lisbon Showmanship Lead Line - Leadline Costume <56" & <9 1st - Blake Swartz, Lisbon 2nd - Alaina Jones, Rogers 3rd - Priya J Moser, Lisbon 4th - Mikayla Swartz, Lisbon 5th - Allison Moore, Lisbon Showmanship Lead Line - Walk/Trot Pony, Rider <10 shown Friday 1st - Allison Moore, Lisbon 2nd - Priya J Moser, Lisbon Registered Draft Horses - CHAMPION MARE, ALL BREEDS 1st - Robert Crosser, Lisbon Registered Draft Horses - CHAMPION GELDING, ALL BREEDS 1st - Olivia Yeagley, Salem Sheep Hampshire - Ewe Lamb 1st - Maddison Foster Hampshire - Grand & Reserve Champ. Ram ROSET 1st - Maddison Foster Suffolk - Ewe Lamb 1st - RAM CattleSheepCo Suffolk - Grand & Reserve Champ. Ewe ROSET 1st - RAM CattleSheepCo Shropshire - Yearling Ram 1st - Colette Birkhimer Shropshire - Ram Lamb 1st - Colette Birkhimer 2nd - Colette Birkhimer Shropshire - Pr. Ram Lambs 1st - Colette Birkhimer Shropshire - Yearling Ewe 1st - RAM CattleSheepCo 2nd - Colette Birkhimer 3rd - Colette Birkhimer Shropshire - Pr. Yearling Ewes 1st - Colette Birkhimer Shropshire - Ewe Lamb 1st - Colette Birkhimer 2nd - Colette Birkhimer Shropshire - Pr. Ewe Lambs 1st - Colette Birkhimer Shropshire - Pen of 4 Lambs 1st - Colette Birkhimer Shropshire - Exhibitor's Flock 1st - Colette Birkhimer Shropshire - Grand & Reserve Champ. Ram ROSET 1st - Colette Birkhimer 2nd - Colette Birkhimer Shropshire - Grand & Reserve Champ. Ewe ROSET 1st - RAM CattleSheepCo 2nd - Colette Birkhimer Dorset - Ewe Lamb 1st - RAM CattleSheepCo Dorset - Grand & Reserve Champ. Ewe ROSET 1st - RAM CattleSheepCo Oxford - Yearling Ewe 1st - Colette Birkhimer 2nd - Colette Birkhimer Oxford - Pr. Yearling Ewes 1st - Colette Birkhimer Oxford - Ewe Lamb 1st - Colette Birkhimer 2nd - Colette Birkhimer Oxford - Pr. Ewe Lambs 1st - Colette Birkhimer Oxford - Grand & Reserve Champ. Ewe ROSET 1st - Colette Birkhimer 2nd - Colette Birkhimer Natural Colored Wool Ewe Lamb 1st - Margaret Mcnicol Natural Colored Wool Grand & Reserve Champ. Ewe 1st - Margaret Mcnicol Merino - Ram Lamb 1st - Colette Birkhimer 2nd - Colette Birkhimer Merino - Pr. Ram Lambs 1st - Colette Birkhimer Merino - Yearling Ewe 1st - Colette Birkhimer 2nd - Colette Birkhimer Merino - Pr. Yearling Ewes 1st - Colette Birkhimer Merino - Ewe Lamb 1st - Colette Birkhimer 2nd - Colette Birkhimer Merino - Pr. Ewe Lambs 1st - Colette Birkhimer Merino - Pen of 4 Lambs 1st - Colette Birkhimer Merino - Exhibitor's Flock 1st - Colette Birkhimer Merino - Grand & Reserve Champ. Ram ROSET 1st - Colette Birkhimer 2nd - Colette Birkhimer Merino - Grand & Reserve Champ. Ewe ROSET 1st - Colette Birkhimer 2nd - Colette Birkhimer Ramboulet - Ewe Lamb 1st - Colette Birkhimer 2nd - Colette Birkhimer Ramboulet - Pr. Ewe Lambs 1st - Colette Birkhimer Ramboulet - Grand & Reserve Champ. Ewe ROSET 1st - Colette Birkhimer 2nd - Colette Birkhimer Any Purebred Breed Not Listed - Ram Lamb 1st - Roy Hively 2nd - Roy Hively Any Purebred Breed Not Listed - Pr. Ram Lambs 1st - Roy Hively Any Purebred Breed Not Listed - Yearling Ewe 1st - Roy Hively 2nd - Katie M Houk 3rd - Roy Hively Any Purebred Breed Not Listed - Pr. Yearling Ewes 1st - Roy Hively 2nd - Katie M Houk Any Purebred Breed Not Listed - Ewe Lamb 1st - Roy Hively 2nd - Roy Hively Any Purebred Breed Not Listed - Pr. Ewe Lambs 1st - Roy Hively Any Purebred Breed Not Listed - Exhibitor's Flock 1st - Roy Hively Any Purebred Breed Not Listed - Grand & Reserve Champ. Ram ROSET 1st - Roy Hively 2nd - Roy Hively Any Purebred Breed Not Listed - Grand & Reserve Champ. Ewe ROSET 1st - Roy Hively 2nd - Roy Hively Market Lamb - Market Lamb 1st - Julianne Kallas 2nd - RAM CattleSheepCo Wool - Colored Wool 1st - Michelle Possage 2nd - Michelle Possage Granges Local Grange 1st - Willow Grove, Salem 2nd - Unity Grange, East Palestine 3rd - Mile Branch, Salem Pomona Grange 1st - Pomona Grange, Salem

COMMENTS