AREA GOLF RESULTS

Ladies Day

at Valley

CLOSEST TO PIN No. 2: Rose Johnstone

LONGEST DRIVE No. 5: Michele Davidson

LONGEST PUTT No. 9: Sandy Dailey

LOW GROSS: Sylvia Grist, Patty Papadopolous

LOW NET: Nora Jamison, Marilyn Samuels

LOW PUTTS: Brenda Kekel, Pam Moreschi

Sunday Morning League

at Valley

LONG DRIVE: L.K. Kegelmyer

CLOSEST TO PIN No. 4: Charlie Buckley

CLOSEST TO PIN No. 2: Ed Alesi

LONGEST PUTT No. 9: Charlie Buckley

Monday Night League

at Valley

LOW GROSS: Rus Welther & Greg Chepke 37.

LOW NET: Rus Welther 27.

FIRST PLACE: Welther-Birnesser. Fritzer-Ross.

SECOND PLACE: Koonse-Landis.

Wednesday Night Beaver League

at Valley

LOW GROSS: Nick Bogdan 34

LOW NET: Roger Crowell 31, Bruce D. Wiggins 31, Jim Sturgeon 31 and Brian Dicken 31.

FIRST PLACE: Herold-Weikart.

SECOND PLACE: Hill-Eavers.

Thursday Night League

at Valley

LOW GROSS: Bob Perry 35.

LOW NET: Bob Perry 31.

FIRST PLACE: Mitch Cyrus-Ryan Schmidt.

SECOND PLACE: Dan Guido-Mike Frenger.

Senior League

at Valley

CLOSEST TO PIN No. 2: Rick Dicken.

CLOSEST TO PIN No. 4: Hooker Smith.

LONGEST DRIVE No. 5: Rick Dicken

LOW GROSS: Rich Summers 39; Sam Colundrello 39.

LOW NET: Bob Boyl 30.

LOW PUTTS: Bill Kegelmyer 13.

Family Drug Friday Ladies League

at Valley

LOW NET: Billie Alford-MaryAnn Lyden.

LOW PUTTS: Connie Stefanik 15.

POD: Billie Alford, Diane Hardenbrook and Carol Withers.

CHIP-INS: Connie Stefanik, hole No. 4.

Monday Morning Tired Men’s League

at Westville Lake

STANDINGS: Rick Caufield-Ken Behner 135 1/2; Bob Held-Jim Wallace 123 1/2; Denny Herron-Fergie Wilson 113; Al Lutz-Ron Wagner 110 1/2; Chris Byers-Dave Byers 110 1/2; Fred Kenngott-Andy Cameron 104 1/2.

Monday Night Ladies League

at Westville Lake

STANDINGS: Joanne Meier-Diane Shallenberger 8 1/2; Vickie Carman-Sherry Vernon 8; Lisa Johns-Lori Lawless 7 1/2; Linda Courtney-Amber Allison 7; Linda Buttermore-Julie Sell 7; Allison Edie-Ashley Kurena 6 1/2.

Tuesday Morning Ladies League

at Westville Lake

Event: Closest Chip Shot to Pin No. 2

AA: Amber Allison

A: Sue Caufield

B: Kathy Knoedler

C: Barb Maroscher

Tuesday Night Salem Elks League

at Westville Lake

STANDINGS: Rich Juhn-Chris Eddinger 102 1/2; Jeff Chapman-Ed Connors 89 1/2; Denny Butch-Doug O’Brien 88; Larry Tullis-Randy Malmsberry 85; Terry Kornbau-Herb Shultz 85; Ken Kyser-Rick Buckman 83.

Wednesday Night Men’s League

at Westville Lake

STANDINGS: Westville Lake C.C. 32 1/2; MAC Trailer 28 1/2; BOC Water Hydraulics 27 1/2; Christopher Columbus 22 1/2; SOB Foods 22 1/2.

Thursday Morning Scramble

at Westville Lake

STANDINGS: Jim Wallace-Bob Held 47; Bob Greier-Marion Koza 46 1/2; Ken Drake-Jake Brown 43; Tim Conner-Kevin Keefe 42 1/2; Jeff Wilson-Keith Blaser 42 1/2.

Thursday Night Men’s League

at Westville Lake

STANDINGS: Expressions Salon 74 1/2; Penn Grill 69; Aid Pest of Salem 64; Country Saw #1 62 1/2; New Direction Photography 59 1/2.

Friday Junior Scramble

at Westville Lake

STANDINGS: Garrett Dillon, Lane Allison, Jace Libb, Owen Grimm 35; Lachlan Cameron, Shaylee Muckleroy, Kaleb Votaw 43.

Friday Night Scramble

at Westville Lake

STANDINGS: Jacob Monigold-Nick Pidgeon 32; Bob Menegay Jr.-Heath Votaw 32; Jeremy Smith-Harry Smith 33.

Monday Night Two-Man Scramble

at Buck Run

STANDINGS: Kurtz-Simpson 26 1/2; Martin-Hart 26 1/2; Grim-Grim 25; Hank-Hank 24 1/2; Penfold-Faber 20 1/2; Smith-Johnson 20; Bowers-Zeigler 20; Helm-Harris 20; Pridemore-Dolan 20; Hendricks-Roth 18; Knauf-Hodory 17 1/2; Mudrick-McIlvain 17 1/2.

LOW GROSS: Grim-Grim 30.

Tuesday Night League

at Buck Run

STANDINGS: Metz-Eastep 48; Gamble-Gamble 44; Grim-Kibler 43; Hlavcak-Kegelmyer 41 1/2; Noll-Kekel 41 1/2; Sommers-Shean 40 1/2; Anderson-McLaughlin 36; Harrison-Banner 35; Thompson-Albright 33 1/2; Dye-Conner 33; Penfold-Betz 33; Fraser-Ring 28.

LOW GROSS: Brandon Kekel 35; Buddy Grim 37; Blake McLaughlin 37; Jason Thompson 38; Chris Harrison 39.

Wednesday Night League

at Buck Run

STANDINGS: Noll-Sobotka 19 1/2; Phillis-Toothman 18 1/2; Shearer-Wackerly 18 1/2; Shive-Chan 17 1/2; Copacia-Wilson 17; Jarrett-Miller 17; Allcorn-Allison 16 1/2; French-Shallenberger 16.

LOW GROSS: Shive-Chan 38; Allcorn-Allison 39; Noll-M. Allcorn 39.

Thursday Night League

at Buck Run

STANDINGS: Makin-Shonk 27; Penfold-Betz 25 1/2; Garlock-Hutter 25 1/2; Beeson-Zwick 25; Dolan-Hartenstein 25; Smith-Taucher 24 1/2; Thomas-Bland 24; Smith-Harrold 21 1/2; Sobotka-Sobotka 21; Noll-Phillis 20 1/2; Kriner-Kriner 19 1/2; Kibler-Whinnery 18.

LOW GROSS: Luke Dolan 31; Jeremy Thomas 35; Bill Penfold 36; Bill Garlock 39; Ryan Foos 39; Josh Hartenstein 39.

Hoge’s Ladies League/Beaver Meadows

Four-Person Scramble

FIRST PLACE: Mary Lou Allison, Julie Young, Carol Meissner, Jan Metzgar.

SECOND PLACE (tie): Nancy Davidson, Becky Bailey, Heidi Frost, Darlene Curran.

SECOND PLACE (tie): Cindy Toot, Debbie Kunkel, Susie Landsettle, Sue Ewing.

THIRD PLACE (tie): Kathy McCarthy, Donna Johns, Barb Pajak, Donna Nunamaker.

THIRD PLACE (tie): Deborah Caruso, Beth Makowski, Mary Johnson, Vicki Patrick.

CLOSEST TO PIN: Debbie Kunkle.

LONGEST PUTT: Susan Bangor.

CLOSEST TO ROPE: Mary Lou Allison.

SHORTEST DRIVE: Nancy Davidson.

LONGEST DRIVE: Julie Young.

Salineville Thursday Scramble

at Beaver Meadows

STANDINGS: Roberts Funeral Home 76 1/2; Sons of American Legion 71 1/2; M&M Farms 71 1/2; Clip Cylinders 69; Team Nike 67; Pancake Auto Body 65 1/2; Bailce Logging 60; Shagnot Construction 59 1/2; Lewis Lawn Care 51; Bach Built Choppers 51.

Pinky’s Tavern, Coil Line Service, Eagle Pass League

STANDINGS: Bob Reeder-Galen Brandt 142 1/2; Lenny Vondfeldt-Scott Stewart 123 1/2; Chad Wood-Rod Davison 123; Jay Gamble-Lucian Clewell 115 1/2; Jerry Gabriel-Jeff Cain 113 1/2; Dick Cope-Kevin Beresford 111 1/2; Bryon Mountz-Rick Beadles 111; Chuck Sluss-Brian Bostick 110 1/2; Steven Chaplow-Andy Chaplow 110; John Arter-Scott Cope 94.

LOW GROSS: (team) Lenny Vondfeldt-Scott Stewart 81; (individual) Chad Wood 37.

LOW NET: (team) Lenny Vondfeldt-Scott Stewart 60; (individual) Lenny Vondfeldt.

COMMENTS