Oak Glen off to state

FARMINGTON, W.Va. — Oak Glen will send a healthy-sized contingent to the state track meet after strong results at the Class AA, Region 1 meet on Friday at North Marion High School.

Oak Glen’s girls won the regional team title with 111 points thanks in part to five event wins.

Oak Glen’s boys finished second with 88 points. Kellen Tropeck won the discus and shot put to lead the Golden Bear boys.

The top three in each event earned automatic state track meet bids. At-large bids were given based on times and distances from around the state regional meets.

The state track meet will commence at 2 p.m. Friday at Laidley Field in Charleston. The meet will also run on Saturday beginning at 9 a.m.

Admission is $8 for adults and $7 for students.

Below are a list of regional champions and Oak Glen state qualifiers (including at-large bids):

BOYS RESULTS

TEAM STANDINGS: 1. Fairmont Senior 146, 2. Oak Glen 88, 3. Weir 77, 4. Frankfort 57, 4. Philip Barbour 57, 6. North Marion 47, 7. Keyser 43, 8. Berkeley Springs 16, 9. Grafton 11, 10. Petersburg 9, 11. East Fairmont 7.

EVENT WINNERS AND

OAK GLEN STATE QUALIFIERS

3200 RELAY: 1. Fairmont Senior 8:23.06, 4. Oak Glen (Matthew Wright, Mason Konchar, Konnor Allison, Nathan Atkinson) 8:35.38.

110 HURDLES: 1. Devyn Gillespie (Frankfort) 15.8, 2. Jacob Clark (Oak Glen) 15.92

100 DASH: 1. Sebastian Spencer (Weir) 10.68, 4. Tristan Lawson (Oak Glen) 11.62 *

800 RELAY: 1. Weir 1:30.95, 5. Oak Glen (Tristan Lawson, Dakota Holbrook, Gage Patterson, Seth Mozingo) 1:34.38*

1600 RUN: 1. Ethan Kincell (Fairmont Senior) 4:40.65, 3. Nathan Atkinson (Oak Glen) 4:42.00

400 RELAY: 1. Weir 44.04, 2. Oak Glen (Gage Patterson, Brayden Mineard, Dakota Holbrook, Tristan Lawson) 44.53

400 DASH: 1. Michael Garrett (North Marion) 51.57

300 HURDLES: 1. James Littleton (Weir) 42.67, 5. Seth Mozingo (Oak Glen) 43.67*

800 RUN: 1. Tavian Richardson (Fairmont Senior) 2:00.85

200 DASH: 1. Sebastian Spencer (Weir) 22.00, 4. Tristan Lawson (Oak Glen) 23.52*

3200 RUN: 1. Ethan Kincell (Fairmont Senior) 10:05.17, 5. Konnor Allison (Oak Glen)*

1600 RELAY: 1. Keyser 3:34.27, 3. Oak Glen (Gage Patterson, Matthew Wright, Nathan Atkinson, Seth Mozingo) 3:36.23.

SHUTTLE HURDLE RELAY: 1. Fairmont Senior 58.09, 6. Oak Glen (Dakota Holbrook, Jackson Ketchum, Seth Mozingo, Jacob Clark) 1:03.04*

DISCUS: 1. Kellen Tropeck (Oak Glen) 160-5

SHOT PUT: 1. Kellen Tropeck (Oak Glen) 54-11, 2. Jeremy Taylor (Oak Glen) 44-3.5

LONG JUMP: 1. Logan Crock (Frankfort) 21-4.5, 2. Gage Patterson (Oak Glen) 20-11

HIGH JUMP: 1. Michael Garrett (North Marion) 6-4

——

GIRLS RESULTS

TEAM STANDINGS: 1. Oak Glen 111, 2. Fairmont Senior 72, 3. North Marion 71, 4. Frankfort 78, 5. East Fairmont 45, 6. Weir 39, 7. Petersburg 35, 8. Philip Barbour 33, 9. Grafton 30, 10. Keyser 28, 11. Berkeley Springs 19.

EVENT WINNERS AND

OAK GLEN STATE QUALIFIERS

3200 RELAY: 1. Phillip Barbour 10:17.97, 3. Oak Glen (Ava Ross, Phoebe Molish, Sophia Arner, Chloe Molish) 10:32.47

100 HURDLES: 1. Jazmin King (North Marion) 16.43, 2. Izabelle Barganski (Oak Glen) 16.46

100 DASH: 1. Kayla Grose (Frankfort) 13.33

800 RELAY: 1. Oak Glen (Chloe Molish, Gracie Wright, Abigail Myers, Maggie Kovalcik) 1:49.10

1600 RUN: 1. Erykah Christopher (East Fairmont) 5:27.73

400 RELAY: 1. Oak Glen (Chloe Molish, Abigail Myers, Izabelle Barganski, Maggie Kovalcik) 52.09

400 DASH: 1. Kayla Grose (Frankfort), 2. Abigail Myers (Oak Glen) 1:01.69,3

300 HURDLES: 1. Kayla Grose (Frankfort) 47.3, 2. Izabelle Barganski (Oak Glen) 49.61, 4. Gracie Wright (Oak Glen) 49.74*

800 RUN: 1. Erykah Christopher (East Fairmont) 2:24.23, 6. Sophia Arner (Oak Glen) 2:40.26*

200 DASH: 1. Kayla Grose (Frankfort) 27.59

3200 RUN: 1. Maya Brinson (Fairmont Senior) 11:59.26

1600 RELAY: 1. Oak Glen (Chloe Molish, Gracie Wright, Maggie Kovalcik, Abigail Myers) 4:14.56

SHUTTLE HURDLE RELAY: 1. North Marion 1:09.49, 5. Oak Glen (Phoebe Molish, Kristina Neeely, Skye Stokes, Izabelle Barganski) 1:15.76*

DISCUS: 1. Kaylee Travis (Oak Glen) 110-4, 3. Connor Gibson (Oak Glen) 94-7.

SHOT PUT: 1. Reece Hedrick (Petersburg) 32-8, 3. Emily Ashcraft (Oak Glen) 30-6.25

LONG JUMP: 1. Maggie Kovalcik (Oak Glen) 18-0, 3. Skye Stokes (Oak Glen) 15-11.5

HIGH JUMP: 1. Eden Williams (Fairmont Senior) 5-0

COMMENTS