OVAC WRESTLING RESULTS
66th OVAC Ron Mauck Wrestling Championships
WesBanco Arena
TEAM STANDINGS: 1. Beaver Local 303, 2. Parkersburg South 243, 3. Steubenville 214.5, 4. Wheeling Park 171, 5. John Marshall 154.5, 6. St. Clairsville 120, 7. Oak Glen 111, 8. University 109.5, 9. East Liverpool 87.5, 10. Barnesville 80, 11. Cambridge 68, 12. Weir 66, 13. Martins Ferry 65, 14. Bridgeport 62, 15. Buckeye Local 61, 16. Harrison Central 59.5, 17. Caldwell 58, 18. Southern Local 56.5, 19. Shenandoah 55, 20. Madonna 53.5, 21. Brooke 49, 22. Cameron 48, 23. Meadowbrook 46.5, 24. Magnolia 46, 25. Indian Creek 44, 26. Crestview 39, 27. Bellaire 37, 28. Toronto 26, Wellsville 26, 30. Union Local 24, 31. Edison 21, Morgantown 21, 33. Linsly 17, 34. Paden City 11, 35. Beallsville 10, River 10, 37. Fort Frye 9, 38. Steubenville Catholic Central 7, 39. Shadyside 0.
TEAM CLASS CHAMPIONS
5A: Parkersburg South
4A: Beaver Local
3A: Barnesville
1/2A: Bridgeport
Saturday’s Finals
106
SEVENTH PLACE: 3 Danny Yost (BRK) def 11 Camden Barr (OG), Fall 0:49
FIFTH PLACE: 5 Jarrett Stillion (MEAD) def 7 Cody Taggart (WP), Dec 2-0
THIRD PLACE: 6 Griffen Stephen (BARN) def 1 Alex Overly (SHEN), Dec 3-2
CHAMPIONSHIP: 2 Jaymin Salsberry (BVL) def 4 Carl Cochran (JM), Fall 1:10
113
SEVENTH PLACE: 6 Devin Easton (PS) def 9 Gabe Carman (JM), Fall 0:42
FIFTH PLACE: 7 Mark Emmerling Jr. (BVL) def 2 Jace Stockett (UNIV), Dec 5-3 SV
THIRD PLACE: 4 Nate Shelek (WP) def 5 Marshal Niswonger (CALD), Dec 7-2
CHAMPIONSHIP: 1 Howard Williams (EL) def 3 Shawn Moore (OG), Dec 6-4 SV
120
SEVENTH PLACE: 5 Matthew Simpson (UNIV) def 8 Joseph Bonfini (BELL), Dec 9-3
FIFTH PLACE: 9 Maison Richardson (WP) def 7 Ethan Gray (JM), Dec 3-2
THIRD PLACE: 2 Koen Kish (STC) def 4 Brayden Johnson (PS), Dec 3-1
CHAMPIONSHIP: 1 Logan Ours (BVL) def 3 Terry Gatrell (MEAD), Fall 5:28
126
SEVENTH PLACE: 7 Wyatt Conley (WEIR) def 10 Jason Tice (WELL), Dec 5-3
FIFTH PLACE: 6 Derek Houser (CV) def 3 Jake Staud (UNIV) Forf
THIRD PLACE: 4 Tucker Windland (PS) def 9 Aubrey Antill (CAMB), M-Dec 11-2
CHAMPIONSHIP: 2 Peyton Blasko (STEUB) def 1 Cole McComas (BVL), Dec 6-5 UT
132
SEVENTH PLACE: 9 Canon Welker (WP) def 5 Hayden Johnson (ED), Dec 7-3
FIFTH PLACE: 10 Austin Love (JM) def 8 Caden Stout (STC), Dec 12-10
THIRD PLACE: 4 Brian Palmer Jr. (BL) def 2 Tyler Muldrew (STEUB) Forf
CHAMPIONSHIP: 1 Jacob Simpson (UNIV) def 3 Jonathan Potts (BVL), Dec 6-4 SV
138
SEVENTH PLACE: 12 Austin DaRe (STC) def 11 Garrett Dozier (TOR), Dec 5-0
FIFTH PLACE: 5 Stevie Mitchell (WP) def 6 Collin Wiley (CALD), Dec 5-2
THIRD PLACE: 4 Gavin Quiocho (PS) def 3 Jared Wright (BVL), M-Dec 9-1
CHAMPIONSHIP: 1 Peyton Hall (OG) def 2 Jacson Muldrew (STEUB), Fall 3:30
145
SEVENTH PLACE: 6 Zane Minella (STEUB) def 11 Justin Sarge (WELL) Forf
FIFTH PLACE: 5 Jonathan Creese (OG) def 7 Christopher Helms (WEIR), Dec 8-1
THIRD PLACE: 2 Alec Cook (MAD) def 4 Andrew Shelek (WP), Dec 3-2
CHAMPIONSHIP: 1 Brayden Roberts (PS) def 3 Skyler Lasure (BVL), Dec 1-0
152
SEVENTH PLACE: 6 Mitch Wukelic (IC) def 11 Cooper Kerns (CAMB), Dec 8-6 SV
FIFTH PLACE: 7 Braeden Pauley (UNIV) def 3 Billy Gooch (WP), Dec 1-0
THIRD PLACE: 4 Mikey Shamblin (PS) def 5 Dylan Milhoan (SL), Dec 3-0
CHAMPIONSHIP: 1 Anthony Rice (STEUB) def 2 Logan Krulik (BVL), Dec 9-4
160
SEVENTH PLACE: 12 Reese Wills (WEIR) def 6 Cody Albaugh (BELL), Dec 8-5
FIFTH PLACE: 9 Max Camilletti (BRK) def 7 Hunter Nixon (WP), Fall 4:46
THIRD PLACE: 1 Zane Hinzman (PS) def 3 Mason Kuneff (BPT), Dec 5-1
CHAMPIONSHIP: 2 Brenden Severs (BVL) def 4 Ethan Pappas (STEUB), Dec 7-5
170
SEVENTH PLACE: 7 Charles Smith (BL) def 4 Brandon Kinney (STEUB), Dec 5-4
FIFTH PLACE: 9 Reese Skaggs (STC) def 5 Jeremiah Timberlake (WP), Dec 5-3
THIRD PLACE: 6 Jacob Berisford (JM) def 3 Ian Bush (CAM), Dec 3-2 UT
CHAMPIONSHIP: 1 Beau Smith (BVL) def 2 Santino Kusic (BPT), Dec 7-5 SV
182
SEVENTH PLACE: 4 James Stillwagoner (MAG) def Shayne Christian (BL), Fall 2:08
FIFTH PLACE: 11 Richard McFarland (MF) def 12 Blayne Erwin (HC) Forf
THIRD PLACE: 3 Brylan Clouse (BARN) def 6 Hunter Morris (SL), M-Dec 9-1
CHAMPIONSHIP: 1 Anthony Carman (JM) def 2 David Tuttle (STEUB), M-Dec 9-1
195
SEVENTH PLACE: 6 Jermain Snodgrass (WP) def 7 Sam Lowe (SL), Dec 7-6
FIFTH PLACE: 3 Keith Bodnar (STEUB) def 11 Josh Croft (HC), Dec 8-1
THIRD PLACE: 5 Drake Dobson (MF) def 4 Derek Witsberger (STC), Dec 1-0
CHAMPIONSHIP: 1 Garrett Cook (MAD) def 2 Donavan Kirby (WEIR), Dec 2-1
220
SEVENTH PLACE: 7 Dalton Rice (SHEN) def 8 Zac Cesario (BL), Dec 7-5 SV
FIFTH PLACE: 5 Justice McCamick (STC) def 2 Bradlee Clark (JM) Forf
THIRD PLACE: 4 Skylor Wooley (EL) def 6 Garrett Givens (BVL), Dec 2-1
CHAMPIONSHIP: 1 Braxton Amos (PS) def 3 Dylan Wood (WP), M-Dec 12-4
285
SEVENTH PLACE: 8 Brady Williams (JM) def 3 Donte Lewis (MF), Dec 3-2
FIFTH PLACE: 4 Emanual Ware (STEUB) def 5 Easton Hitchens (SHEN), Dec 4-1 TB2
THIRD PLACE: 10 Cody Gamble (HC) def 11 Mikey Hamrick (MAG), Fall 4:14
CHAMPIONSHIP: 1 Louden Haga (PS) def 2 Daniel Wirth (BVL), M-Dec 9-1