Columbiana County Track Meet Results

BOYS RESULTS

TEAM STANDINGS: 1. Salem (187), 2. Crestview (111), 3. United (71), 4. East Palestine (49), 5. East Liverpool (46), 6. Lisbon (34), 7. Columbiana (33), 8. Beaver Local (32), 9. Southern Local and Wellsville (16), 11. Leetonia (14), 12. Heartland Christian (10).

INDIVIDUAL RESULTS

3200 RELAY: 1. Salem (Trey Double, Hunter Christopher, Jackson Corbisello, Quinlan Rumsey) 8:45.78, 2. United 8:47.78, 3. East Liverpool 8:52.08, 4. Columbiana 9:19.45, 5. Crestview 9:30.25, 6. East Palestine 9:40.59, 7. Beaver Local 9:41.66, 8. Lisbon 10:09.63

110 HURDLES: 1. Zach Murray (Salem) 16.02, 2. Jaret Hahn (United) 16.26, 3. Andre Tonkinson (Salem) 16.3, 4. Danny Moore (Crestview) 17.52, 5. Jack Carney (Columbiana) 18.08, 6. Terell Hunt (Lisbon) 18.38, 7. Jason Steeves (Lisbon) 18.5, 8. Cam Beverley (East Liverpool) 18.75

100 DASH: 1. Justin Wright (Wellsville) 11.06, 2. Ethan Powell (Crestview) 11.28, 3. Ryan McCullough (Lisbon) 11.46, 4. Bradly Sloan (Southern) 11.47, 5. Zak Pappas (Beaver) 11.52, 6. O’Shea Vantilburg (Beaver) 11.6, 7. Luke Wickline (Crestview) 11.78, 8. Zach Phillips (Columbiana) 11.85

800 RELAY: 1. Crestview (Danny Moore, Jayce Meredith, Ethan Powell, Mitch Lindsay) 1:32.43, 2. Salem 1:33.23, 3. East Liverpool 1:35.47, 4. United 1:38.48, 5. East Palestine 1:38.67, 6. Beaver Local 1:39.51

1600 RUN: 1. Trey Double (Salem) 4:47.62, 2. Hunter Christopher (Salem) 4:47.63, 3. Daniel Frase (United) 4:48.99, 4. Sebastian Sharo (Heartland) 4:50.49, 5. Andrew Cunningham (East Palestine) 4:57.39, 6. Izaiha Browning (East Liverpool) 5:06.72, 7. Isaac Sluder (Wellsville) 5:07.61, 8. Nick Krusely (Columbiana) 5:08.25

400 RELAY: 1. Crestview (Luke Wickline, Ethan Powell, Danny Moore, Dylan Huff) 44.36, 2. Salem 44.97, 3. East Liverpool 45.28, 4. Columbiana 45.93, 5. East Palestine 47.26, 6. Beaver Local 47.53, 7. United 48.24

400 DASH: 1. Quinlan Rumsey (Salem) 51.14, 2. Seth Ameduri (Salem) 51.86, 3. Jayce Meredith (Crestview) 51.87, 4. Johnathan Cress (Leetonia) 51.95, 5. O’Shea Vantilburg (Beaver) 54.43, 6. Landon Baker (United) 54.89, 7. Michael Clendenning (Beaver) 55.97, 8. Ian Smith (East Liverpool) 56.43

300 HURDLES: 1. Joseph Bable (Columbiana) 42.32, 2. Zach Murray (Salem) 42.93, 3. Andre Tonkinson (Salem) 43.31, 4. Jaret Hahn (United) 45.28, 5. Kaden Paskivitich (Crestview) 45.62, 6. Josh Welch (East Palestine) 45.98, 7. Jack Carney (Columbiana) 46.48, 8. Braden Buzzard (East Liverpool)

800 RUN: 1. Jackson Corbisello (Salem) 2:03.98, 2. Trey Double (Salem) 2:05.87, 3. Jacob Mundy (Lisbon) 2:06.66, 4. Andrew Cunningham (East Palestine) 2:06.7, 5. Kameron Seaman (United) 2:07.14, 6. Jeremy Miller (Crestview) 2:07.37, 7. Braidyn Wright (East Liverpool) 2:11.44, 8. Kiel Jones (United) 2:14.02

200 DASH: 1. Dylan Huff (Crestview) 23.28, 2. Quinlan Rumsey (Salem) 23.65, 3. Michael Billinsley (East Liverpool) 23.84, 4. Johnathan Cress (Leetonia) 24.0, 5. Roman Ferry (Leetonia) 24.36, 6. Ryan McCullough (Lisbon) 24.38, 7. Bradly Sloan (Southern) 24.79

3200 RUN: 1. Hunter Christopher (Salem) 10:20.17, 2. Jacob McLachlan (Salem) 10:31.81, 3. Daniel Frase (United) 10:35.36, 4. Sebastain Sharo (Heartland) 10:47.37, 5. Cole Rutlege (East Palestine) 11:04.53, 6. Andrew Cunningham (East Palestine) 11:10.33, 7. Sobaan Razi (East Liverpool) 11:12.32, 8. Marcus Reed (Southern) 11:18.76

1600 RELAY: 1. Salem (Turner Johnson, Chase Ackerman, Seth Ameduri, Quinlan Rumsey) 3:30.27, 2. East Liverpool 3:42.81, 3. United 3:43.08, 4. Crestview 3:43.77, 5. Beaver Local 3:50.91, 6. Columbiana 3:56.86, 7. Lisbon 3:59.97, 8. East Palestine 4:00.2

DISCUS: 1. Dominic Perry (Crestview) 136-11, 2. Cooper Stockman (Salem) 129-11, 3. Branden Endsley (United) 126-03, 4. Mike Brant (Salem) 121-02, 5. Wyatt Woodring (Crestview) 118-11, 6. Ryan Miller (Wellsville) 118-10, 7. Nathan Miller (United) 118-04, 8. Gage Ramos (Wellsville) 108-02

SHOT PUT: 1. Dominic Perry (Crestview) 49-07.5, 2. Branden Endsley (United) 43-04.5, 3. Mike Brant (Salem) 41-1, 4. Devin Jackson (Beaver) 41-02.5, 5. Cooper Stockman (Salem) 40-11.5, 6. Matthew Ketchum (East Liverpool) 39-11.5, 7. Jon Thiry (East Palestine) 39-06, 8. Bergan Weyand (Lisbon) 39-02

LONG JUMP: 1. Dylan Huff (Crestview) 21-11.5, 2. Bradly Sloan (Southern) 21-02.75, 3. Mitch Lindsay (Crestview) 19-09.75, 4. Josh Welch (East Palestine) 19-08.5, 5. Jarod Cannon (Salem) 19-07.75, 6. Parker Sherry (East Palestine) 19-07.5, 7. Noah Silver (Columbiana) 19-05.5, 8. Josh Speelman (Beaver) 19-02.25

HIGH JUMP: 1. Seth Stokes (Lisbon) 6-4, 2. Turner Johnson (Salem) 6-4, 3. Jarod Cannon (Salem) 5-10, 4. Stephen Darlington (East Palestine) 5-10, 6. Dominick Cathers (East Palestine) 5-6, 7. Nathan Miller (United), Braydon Bowyer (Beaver) and Cameron Beverley (East Liverpool) 5-6

GIRLS RESULTS

TEAM STANDINGS: 1. Salem (168 1/2), 2. Columbiana (99 1/2), 3. East Palestine (89), 4. United (87), 5. Beaver Local (73), 6. Crestview (37), 7. East Liverpool (34), 8. Lisbon (22), 9. Leetonia (7), 10. Wellsville (4), 11. Southern Local (2).

INDIVIDUAL RESULTS

3200 RELAY: 1. Salem (Haley Rozeski, Carly Hall, Georgia McLachlan, Halle Cochran) 10:35.24, 2. United 10:44.8, 3. Beaver Local 10:49.5, 4. Columbiana 11:25.19, 5. Crestview 12:20.38, 6. East Palestine 12:28.12, 7. East Liverpool 13:05.6

100 HURDLES: 1. Teddi Kinsey (Beaver) 16.49, 2. Taylor Hall (Columbiana) 16.91, 3. Juli Jones (East Palestine) 17.48, 4. Olya Harsh (Salem) 18.1, 5. Jami Jones (East Palestine) 18.27 , 6. Madison Montgomery (United) 18.39, 7. Emily Sadler (United) 18.72, 8. Lexie Hilliard (Beaver) 18.97

100 DASH: 1. Izzy Perez (Lisbon) 12.97, 2. Kayla Muslovski (Columbiana) 13.17, 3. Katelin Chilton (Salem) 13.36, 4. Izabella Strohecker (Columbiana) 13.5, 5. Payton Rinestine (Beaver) 13.55, 6. Camryn Jarrett (United) 13.55, 7. Kati Johnson (Salem) 13.63, 8. Grace Maroscher (Salem) 13.85

800 RELAY: 1. Salem (Mackenzie Perkins, Lydia McKee, Paige Bailey, Katelin Chilton) 1:50.82, 2. Columbiana 1:57.71, 3. United 2:01.40, 4. Beaver Local 2:02.11, 5. Crestview 2:02.91, 6. East Palestine 2:04.43, 7. East Liverpool 2:04.67, 8. Leetonia 2:08.66

1600 RUN: 1. Alexis Cunningham (East Palestine) 5:22.67, 2. Haley Rozeski (Salem) 5:32.87, 3. Darshay Foster (East Liverpool) 5:48.14, 4. Ellie Marhefka (United) 5:48.4, 5. Emily Zimmerman (East Palestine) 5:53.88, 6. Georgia McLachlan (Salem) 5:56.4, 7. Hannah Logston (Beaver) 6:02.18, 8. Destiny Kulka (Columbiana) 6:14.1

400 RELAY: 1. Salem (Kati Johnson, Mackenzie Perkins, Katelin Chilton, Kelly Hutton) 52.05, 2. Columbiana 52.4, 3. United 54.53, 4. East Palestine 57.02, 5. Wellsville 57.11, 6. Crestview 57.13, 7. Beaver Local 57.24, 8. East Liverpool 58.06

400 DASH: 1. Halle Cochran (Salem) 1:01.28, 2. Klara Crisp (Columbiana) 1:03.98, 3. Hannah Minor (United) 1:04.63, 4. Taryn Gilbert (Crestview) 1:06.53, 5. Caitlin Lerussi (Beaver) 1:06.87, 6. Macey Austin (Salem) 1:07.57, 7. Hope Figley (East Palestine) 1:08.21, 8. Morgan Morris (East Liverpool) 1:09.11

300 HURDLES: 1. Teddi Kinsey (Beaver) 49.38, 2. Taylor Hall (Columbiana) 49.51, 3. Grace Hammond (Columbiana) 51.78, 4. Madison Montgomery (53.98, 5. Juli Jones (East Palestine) 54.37, 6. Lexie Hilliard (Beaver) 55.31, 7. Olya Harsh (Salem) 55.31, 8. Jami Jones (East Palestine) 57.62

800 RUN: 1. Haley Rozeski (Salem) 2:22.72, 2. Alexis Cunningham (East Palestine) 2:22.78, 3. Molly Briceland (United) 2:38.68, 4. Abie Cochran (Salem) 2:39.17, 5. Klara Crisp (Columbiana) 2:45.68, 6. Faith Figley (East Palestine) 2:46.61, 7. Morgan Morris (East Liverpool) 2:48.52, 8. Anna Marr (Crestview) 2:48.52

200 DASH: 1. Izzy Perez (Lisbon) 27.48, 2. Izabella Stohecker (Columbiana) 28.43, 3. Paige Bailey (Salem) 28.99, 4. Camryn Jarret (United) 29.16 5. Mackenzie Perkins (Salem) 29.17, 6. Taryn Gilbert (Crestview) 29.69, 7. Ashli Hall (Beaver) 30.11, 8. Kylie Tullis (Leetonia) 30.35

3200 RUN: 1. Carly Hall (Salem) 12:19.30, 2. Emily Zimmerman (East Palestine) 12:34.47, 3. Darshay Foster (East Liverpool) 12:38.84, 4. Alexis Cunningham (East Palestine) 12:45.44, 5. Ellie Marhefka (United) 12:45.63, 6. Hannah Logston (Beaver) 13:03.29, 7. Alyssa Koskinen (Salem) 13:04.31, 8. Kyley Miller (East Liverpool) 14:38.2

1600 RELAY: 1. Salem (Halle Cochran, Lydia McKee, Haley Rozeski, Katelin Chilton) 4:10.6, 2. Beaver Local 4:32.2, 3. United 4:32.62, 4. Columbiana 4:34.96, 5. East Palestine 4:42.37, 6. Crestview 4:49.21, 7. East Liverpool 4:53.51, 8. Leetonia 5:59.48

DISCUS: 1. Caitlyn Marx (Salem) 144-08, 2. Abbie Antram (Salem) 115-11, 3. Jaliyah Mixon (East Palestine) 101-08, 4. Emma Ludwig (East Liverpool) 91-06, 5. Arianna Russell (Leetonia) 90-08, 6. Angelina Sophia Thompson (Columbiana) 90-08, 7. Sidney Rambo (Crestview) 90-02, 8. Courtney Cooper (United) 89-06

SHOT PUT: 1. Abbie Antram (Salem) 39-02.5, 2. Caitlyn Marx (Salem) 37-05, 3. Jaliyah Mixon (East Palestine) 35-11.5, 4. Sidney Rambo (Crestview) 35-01.5, 5. Krista Perry (Crestview) 31-05, 6. Emma Ludwig (East Liverpool) 29, 7. Maddie Liberati (Lisbon) 28-09.5, 8. Kiley Rosenlieb (Beaver) 28-09.5

LONG JUMP: 1. Kayla Muslovski (Columbiana) 16-03, 2. Teddi Kinsey (Beaver) 14-10.25, 3. Nicole Kenreigh (Salem) 14-07.75, 4. Hannah Minor (United) 14-05.25, 5. Delaney Connor (Beaver) 14-04, 6. Jessica Mackey (East Liverpool) 14-03, 7. Paige Davis (Southern) 14-01, 8. Marlaina Frye (East Palestine) 13-11.75

HIGH JUMP: 1. Camryn Jarrett (United) 5-0, 2. Lydia McKee (Salem) 5-0, 3. Avery Oates (East Palestine) 4-10, 4. Madison Montgomery (United) 4-08, 5. Lily Marsco (Columbiana) 4-8, 6. Molly Emch (Crestview) and Amaya Martin (Salem) 4-6, 8. Morgan Dunlap (Columbiana) and Kayla Best (Crestview) 4-6

——

COMMENTS