Stokes, Sloan are top dogs

EAST PALESTINE — Lisbon senior Seth Stokes and Southern Local freshman Bradly Sloan are jumping for joy after winning at the 34th annual Bulldog Invitational on Saturday.

Stokes, the defending Division III state runner-up, won the high jump for the third straight year by clearing 6-foot-6 at Reid Stadium.

Sloan leaped to victory in the long jump (21-feet-3 1/2).

Three area girls also captured first places.

East Palestine senior Alexis Cunningham won the the 800-meter run (2:27.59). She was second last year after winning the event in 2016.

Columbiana senior Taylor Hall was first in the 300 hurdles (49.71 seconds) and Beaver Local sophomore Teddi Kinsey won the 100 hurdles (16.64).

East Palestine sophomore Jaliyah Mixon was the girls field event MVP after taking second discus and the shot put. Poland’s Mia Musolino was the girls running event MVP.

Boys MVPs were Mineral Ridge’s Nathan Chiclowe in the field events and Brookfield’s Dionte Colwell in the running events.

McDonald swept the team titles for the fourth time in six years.

The McDonald girls won for the fifth time in six years with 129 points. Poland was second with 110 and East Palestine third with 159.

The McDonald boys won with 94 points, followed by Poland with 69 and Badger with 49.

Two Eagles win

LEAVITTSBURG — It was a banner day for United senior Branden Endsley, United freshman Ellie Marhefka and South Range seniors Ian Pierson, Aaron Wire and Kayti Aczel.

All five won events at the LaBrae Invitational on Saturday.

Marhefka was first in the girls 3200-meter run (12:59.96) and third in the 1600-meter run (5:49.48).

Endsley was first in the boys discus (136-feet-1 1/2) and fourth in the shot put (46-0).

Pierson was first in the boys 800 run (2:03.20) and second in the 1600 run (4:42.73),

Wire was first in the boys shot put (48-2 1/2), while Aczel won the girls discus (127-4).

The South Range boys were second in the 15-team event with 92 points. Jefferson Area won with 105. United was fifth with 55.

Niles won the girls meet with 93 points. United was fourth with 57 1/2 and South Range seventh with 53 12/.

Other boys with high finishes were South Range’s Cameron Tarr, second in the 400 dash (52.75); South Range’s Matt Brooks, second in the shot put (47-2); South Range’s Spencer Bush, third in the 1600 run (4:48.47) and third in the 3200 run (10:37.62); United’s Jaret Hahn, fourth in the 110 hurdles (17.19) and fourth in the 300 hurdles (46.10); United’s Kiel Jones, fourth in the 800 run (2:10.62); United’s Daniel Frase, fourth in the 1600 run (4:52.65); South Range’s Luke Baun, fourth in the 3200 run (10:42.78); South Range’s Connor Tarr, fourth in the long jump (18-3 1/2); South Range’s Jordan Lowery, fourth in the discus (126-3 1/2).

South Range’s Cameron Tarr, Hunter Higgins, Luke Baun and Michael Hvizdos were fourth in the 3200 relay (8:54.55).

Other placers in the girls meet were United’s Camryn Jarrett, second in the high jump (5-0) and fourth in the 100 dash (13.84); United’s Molly Briceland, second in the 800 run (2:41.60); South Range’s Lillian Kimpel, third in the 800 run (2:42.04); South Range’s Bethany Crouch, third in the 400 dash (63.33).

South Range’s Abby George, Delaney Less, Bethany Crouch and Jayden Emerick were second in the 800 run (1:56.77); United’s Grace Maroscher, Morgan Stamp, Camryn Jarrett and Kendyl Daggy were third in the 400 relay (54.79); and United’s Molly Briceland, Jordan Davis, Abbey Crawford and Ellie Marhefka were fourth in the 3200 relay (11:06.98).

BOYS TEAM STANDINGS

1. Jefferson Area (105), 2. South Range (92), 3. Garfield (86), 4. Liberty (59), 5. United (55), 6. LaBrae (46), 7. Ravenna Southeast (37), 8. Jackson-Milton (31), 9. Girard (28), 10. Pymatuning Valley (25), 11. Maplewood (20), 12. Niles (15), 13. Warren JFK (11), 14. Bristol (9), 15. Bristol (4).

——

GIRLS TEAM STANDINGS

1. Niles (83), 2. Ravenna Southeast (78), 3. LaBrae (62), 4. United (57 1/2), 5. Jefferson Area (57), 6. Bristol (54 1/2), 7. South Range (53 1/2), 8. Jackson-Milton (42), 9. Pymatuning Valley (35 1/2), 10. Garfield (33), 11. Maplewood (24), 12. Liberty (17), 13. Girard (13), 14. Waterloo (12), 15. Southington (2).