Bulldog Invite

BOYS RESULTS

TEAM STANDINGS: 1. McDonald 94; 2. Poland 69; 3. Badger 49; 4. Lordstown 45; 5. Brookfield 44; 6. West Branch 42; 7. Steubenville Catholic Central 40; 8. Mineral Ridge 39; 9. Rootstown 29; 10. Cardinal Mooney 23; 11. Hubbard and Ursuline 22; 13. Southern Local, Beaver Local and Columbiana 15; 16. Mathews 13; 17. Struthers 12; 18. Western Reserve 11; 19. Lisbon 10; 20. East Palestine and Leetonia 7; 22. Lowellville 1.

INDIVIDUAL RESULTS

3200 RELAY: 1. McDonald (Ethan Domitrovich, Brody Rupe, Connor Symbolik, Greg Dickson) 8:39.59; 2. Rootstown 8:47.31; 3. Steubenville Catholic Central 8:55.98; 4. Poland 9:04.61; 5. West Branch 9:12.58; 6. Ursuline 9:31.11; 7. Lordstown 9:31.93; 8. East Palestine 9:38.56.

110 HURDLES: 1. John Smith (Mathews) 16.26; 2. Brandon Greathouse (Badger) 16.51; 3. Seasn Kratzer (Ursuline) 16.57; 4. Jesse Rastetter (West Branch) 17.20; 5. Jimmy Plunkett (17.76); 6. Randall Miller (Mineral Ridge) 18.90; 7. Michael Herrman (Steubenville C.C.) 18.04; 8. Jack Carney (Columbiana) 18.98.

100 DASH: 1. Dionte Colwell (Brookfield) 11.36; 2. Dominic D’Amico (Lordstown) 11.65; 3. Zak Pappas (Beaver Local) 11.75; 4. Bradly Sloan (Southern) 11.8; 5. Jarred Miller (Mineral Ridge) 11.93; 6. Nico Marchionda (Cardinal Mooney) 12.02; 7. David McKeiver (West Branch) 12.06; 8. Devin Moore (Badger) 12.08.

800 RELAY: 1. Poland (Rocco Almasy, Colin Roarty, Zaire Fabian, Mitchell Fredrick) 1:32.96; 2. Brookfield 1:33.69; 3. Struthers 1:35.74; 4. McDonald 1:37.73; 5. Cardinal Mooney 1:38.26; 6. Rootstown 1:39.84; 7. Badger 1:40.62; 8. Mineral Ridge 1:40.73.

1600 RUN: 1. Ethan Domitrovich (McDonald) 4:48.03; 2. Geno Gallo (Poland) 4:49.50; 3. Brody Rupe (McDonald) 4:51.1; 4. Patrick Kuebler (Steubenville C.C.) 4:51.64; 5. Jacob Zahoransky (Badger) 4:51.84; 6. Carlin Long (Steubeville C.C.) 4:55.70; 7. Mason Matiste (Poland) 5:01.36; 8. Anthony Sanchez (Lowellville) 5:01.36.

400 RELAY: 1. Brookfield (Haden Gibson, Alex Bell, Alex Clark, Dionte Colwell) 45.05; 2. Cardinal Mooney 45.44; 3. Columbiana 46.30; 4. West Branch 46.35; 5. McDonald 46.52; 6. Struthers 46.56; 7. Beaver Local 47.25; 8. Rootstown 47.31.

400 DASH: 1. Rocco Almasy (Poland) 51.72; 2. Tyler Worrell (McDonald) 52.14; 3. Jarred Miller (Mineral Ridge) 52.34; 4. Johnathan Cress (Leetonia) 53.01; 5. Zion Willis (Cardinal Mooney) 53.12; 6. Zach Simon (Ursuline) 53.13; 7. Alex Bell (Brookfield) 53.67; 8. Carson Gossett (West Branch) 53.76.

300 HURDLES: 1. Devin Moore (Badger) 41.89; 2. Jesse Rastetter (West Branch) 42.44; 3. Brandon Greathouse (Badger) 43.61; 4. Joseph Bable (Columbiana) 44.32; 5. Zack Canada (McDonald) 44.40; 6. Randall Miller (Mineral Ridge) 44.44; 7. John Smith (Mathews) 44.97; 8. Ryan Gates (Mathews) 45.43.

800 RUN: 1. Steve Babik (Ursuline) 2:04.75; 2. Ethan Domitrovich (2:05.00); 3. Geno Gallo (Poland) 2:10.66; 4. Brody Rupe (McDonald) 2:11.15; 5. Roger Williams (McDonald) ; 6. Johnny Ross (WEst Branch) 2:11.75; 7. Matt Hough (Cardinal Mooney) 2:13.69; 8. Griffin Lough (West Branch) 2:14.45.

200 DASH: 1. Dionte Colwell (Brookfield) 23.01; 2. Dominic D’Amico (Lordstown) 23.18; 3. Tyler Worrell (McDonald) 23.58; 4. Jared Southern (Hubbard) 23.82; 5. Jordan Beyah (Lordstown) 24.14; 6. Zaire Fabian (Poland) 24.16; 7. Johnathan Cress (Leetonia) 24.29; 8. David McKeiver (West Branch) 24.32.

3200 RUN: 1. Colin Brown (Steubenville C.C.) 10:26.96; 2. Sammy Dwyer (Poland) 10:36.74; 3. Jeff Joseph (West Branch) 10:42.57; 4. Lincon Hopkins (Badger) 10:48.1; 5. Connor Symbolik (McDonald) 10:53.57; 6. Patrick Kuebler (Steubenville C.C.) 10:55.68; 7. Anthony Gallo (Poland) 10:57.09; 8. Jett Pailus (Rootstown) 11:02.17.

1600 RELAY: 1. Lordstown (Jermaine Jones, Jordan Beyah, Greg Romain, Dominic D’Amico) 3:37.61; 2. Badger 3:37.69; 3. Poland 3:38.71; 4. McDonald 3:40.54; 5. Mineral Ridge 3:43.21; 6. Western Reserve 3:45.32; 7. Hubbard 3:46.91; 8. Struthers 3:51.13.

DISCUS: 1. Zach Gray (McDonald) 148-9; 2. Logan Carpenter (Rootstown) 146-11; 3. Nathan Chiclowe (Mineral Ridge) 145-3; 4. Vince Oliver (Steubenville C.C.) 137-6; 5. Kameron Stofko (McDonald) 125-9; 6. Seth Jones (Hubbard) 124-1; 7. Antionio Tedesco (Mineral Ridge) 120-1; 8. James Stefanski (Struthers) 118-2.

SHOT PUT: 1. Nathan Chiclowe (Mineral Ridge) 50-6; 2. Matt Henry (Western Reserve) 49-7.25; 3. Vince Oliver (Steubenville C.C. 47-9.75; 4. Zach Gray (McDonald) 47-5.25; 5. Logan Carpenter (Rootstown) 46-4.25; 6. Drew Davies (Poland) 44-9.25; 7. Kyle Jornigan (Cardinal Mooney) 44-9; 8. James Stefanski (Struthers) 44-1.

LONG JUMP: 1. Bradly Sloan (Southern) 21-3.5; 2. Dominic D’Amico (Lordstown) 21-0.25; 3. David McKeiver (West Branch) 20-0.25; 4. Josh Speelman (Beaver Local) 19-7.5; 5. Jared Southern (Hubbard) 19-6.25; 6. Joseph Bable (Columbiana) 19-4.25; 7. Nicholas Frank (Lordstown) 19-3; 8. Richard Bailey (Poland) 19-1.5.

HIGH JUMP: 1. Seth Stokes (Lisbon) 6-6; 2. Jared Southern (Hubbard) 6-06; 3. Stephen Darlington (East Palestine) 6-2; 4. Blake Wilson (Poland 6-0; 5. Connor Stevens (Brookfield) 5-10; 6. Greg Romain (Lordstown) 5-10; 7. Brandon Bowyer (Beaver Local) 5-8; 8. Scotlund Shaffer (Badger) 5-6.

——

GIRLS RESULTS

TEAM STANDINGS: 1. McDonald 129; 2. Poland 110; 3. East Palestine 59; 4. Badger 44 1/2; 5. Rootstown 38 1/2; 6. Columbiana 37; 7. Beaver Local 36; 8. Weir and Mathews 26; 10. Steubenville Catholic Central 24; 11. West Branch 23 1/2; 12. Lordstown 15; 13. Mineral Ridge 13; 14. Struthers 11; 15. Western Reserve 10; 16. Hubbard 6; 17. Lisbon 4; 18. Brookfield 3 1/2; 19. Ursuline and Cardinal Mooney 3; 21. Leetonia 3.

INDIVIDUAL RESULTS

3200 RELAY: 1. McDonald (Janessa Martinelli, Malina Mitchell, Bella Wolford, Sela Jones) 10:13.53; 2. Poland 10:22.90; 3. Badger 10:49.62; 4. West Branch 10:59.18; 5. Beaver Local 11:09.14; 6. Columbiana 11:41.83; 7. East Palestine 11:55.10; 8. Rootstown 12:07.29.

100 HURDLES: 1. Teddi Kinsey (Beaver Local) 16.64; 2. Naomi Domitrovich (McDonald) 16.68; 3. Keasia Chism (Struthers) 17.45; 4. Amanda Romain (Lordstown) 17.64; 5. Juli Jones (East Palestine) 17.71; 6. Ella Harrell (Poland) 18.48; 7. Nevaeh Crus (Mineral Ridge) 18.82; 8. Kiersten Tricker (Badger) 19.59 .

100 DASH: 1. Mia Musolino (Poland) 13.16; 2. Alexis Washington (Rootstown) 13.60; 3. Carlie Pratt (Mathews) 13.75; 4. Caroline Fodor (Weir) 13.86; 5. Izabella Strohecker (Columbiana) 13.87; 6. Khaylah Brown (Struthers) 13.89; 7. Karlie Vanderbone (Steubenville C.C.) 13.97; 8. Josie Shultz (Mineral Ridge) 13.98.

800 RELAY: 1. McDonald (Naomi Domitrovich, Abbie Matig, Olivia Perry, Jessica Stamp) 1:50.39; 2. Poland 1:52.61; 3. Rootstown 1:53.57; 4. Steubenville Catholic Central 1:55.6; 5. Weir 1:56.08; 6. Cardinal Mooney 1:56.59; 7. Columbiana 1:59.22; 8. West Branch 2:00.06.

1600 RUN: 1. Malina Mitchell (McDonald) 5:21.66; 2. Alexis Cunningham (East Palestine) 5:24.80; 3. Miranda Stanhope (Badger) 5:36.91; 4. Halle Sebest (Poland) 5:45.44; 5. Emily Zimmerman (East Palestine) 5:51.77 6. Gianna Stanich (Poland) 5:51.78; 7. Alyssa Lynch (McDonald) 5:35.0; 8. Emma Hunkus (Badger) 5:45.0.

400 RELAY: 1. Rootstown (Paige Cremeans, Emily Drago, Alexis Washington, Meaghan Hahn) 52.27; 2. Poland 52.29; 3. Steubenville Catholic Central 53.85; 4. Western Reserve 55.10; 5. Columbiana 55.22; 6. McDonald 56.10; 7. Mathews 56.50; 8. West Branch 56.52.

400 DASH: 1. Caroline Fodor (Weir) 1:00.68; 2. Jackie Grisdale (Poland) 1:03.31; 3. Rebecca Bodo (Steubenville C.C.) 1:03.74; 4. Abbey Strohmeyer (Mineral Ridge) 1:04.30; 5. Abbie Matig (McDonald) 1:04.35; 6. Olivia Perry (McDonald) 1:04.86; 7. Klara Crisp (Columbiana) 1:05.03; 8. Faith Cole (Rootstown) 1:05.03.

300 HURDLES: 1. Taylor Hall (Columbiana) 49.71; 2. Teddi Kinsey (Beaver Local) 49.91; 3. Naomi Domitrovich (McDonald) 51.23; 4. Ella Harrell (Poland) 51.27; 5. Carly Scarpitti (West Branch) 51.31; 6. Gabby Romano (Poland) 52.35; 7. Keasie Chism (Struthers) 52.36; 8. Nevaeh Cruz (Mineral Ridge) 53.38.

800 RUN: 1. Alexis Cunningham (East Palestine) 2:27.59; 2. Sela Jones (McDonald) 2:28.24; 3. Bella Wolford (McDonald) 2:32.41; 4. Gianna Stanich (Poland) 2:37.05; 5. Klara Crisp (Columbiana) 2:38.27; 6. Katie Stinson (Hubbard) 2:39.60; 7. Halle Sebest (Poland) 2:40.32; 8. Ava Decker (West Branch) 2:45.45.

200 DASH: 1. Mia Musolino (Poland) 26.95; 2. Meaghan Hahn (Rootstown) 27.66; 3. Caroline Fodor (Weir) 27.79; 4. Jessica Stamp (McDonald) 28.28; 5. Brooke Lewis (McDonald) 28.90; 6. Chloe Kosco (Poland) 29.08; 7. Sophie Klase (McDonald) 13.43.03; 8. Savannah Munger (Rootstown) 14:53.28.

3200 RUN: 1. Miranda Stanhope (Badger) 12:03.90: 2. Maggie Sebest (Poland) 12:08.19; 3. Anna Guerra (McDonald) 12:25.57; 4. Emily Zimmerman (East Paelstine) 13:03.73; 5. Alexis Cunningham (East Palestine) 13:27.61; 6. Emma Hunkus (Badger) 13:39.28; 7. Sophie Klase (McDonald) 13:43.03; 8. Savannah Munger (Rootstown) 14:53.28.

1600 RELAY: 1. McDonald (Sela Jones, Olivia Perry, Malina Mitchell, Jessica Stamp) 4:16.53; 2. Poland 4:28.85; 3. Beaver Local 4:31.07; 4. Steubenville Catholic Central 4:32.94; 5. West Branch 4:36.50; 6. Mineral Ridge 4:41.86; 7. Lordstown 4:44.34; 8. Hubbard 4:46.39.

DISCUS: 1. Olivia Lovas (McDonald) 110-5; 2. Jaliyah Mixon (East Palestine) 106-5; 3. Angelina Sophia Thompson (Columbiana) 101-6; 4. Claire Miller (Mathews) 100-10; 5. Trinity Hobbs (McDonald) 99-8; 6. Miyah Martin (Ursuline) 99-2; 7. Arianna Russell (Leetonia) 97-11; 8. Natalie Zuchowski (West Branch) 96-8.

SHOT PUT: 1. Claire Miller (Mathews) 35-4.25; 2. Jaliyah Mixon (East Palestine) 34-0.25; 3. Natalie Zuchowski (West Branch) 33-11; 4. Olivia Lovas (McDonald) 32-11.5; 5. Maddie Liberati (Lisbon) 32-2.25; 6. Alicia Connelly (Poland) 31-9.25; 7. Kaitlyn Johnson (McDonald) 29-11; 8. Katie Moore (Rootstown) 29-8.5.

LONG JUMP: 1. Chloe Kosco (Poland) 16-2.25; 2. Teddi Kinsey (Beaver Local) 15-1.75; 3. Marlaina Frye (East Palestine) 15-1.75; 4. Maddie Owen (Western Reserve) 15-0.5; 5. Kiersten Tricker (Badger) 14-7.75; 6. Carlie Pratt (Mathews) 14-5.75; 7. Madison McGowan (Hubbard) 14-5.5; 8. Mackenzie Holloway (Weir) 14-4.5.

HIGH JUMP: 1. Kiersten Tricker (Badger) 5-0; 2. Cadence Lickwar (Lordstown) 4-10; 3. Abriella Gillespie (McDonald) and Olivia Perry (McDonald) 4-10; 5. Dana Sydlowski (Brookfield) and Suzanne Shafer (Badger) 4-8; 7. Sarah Dresp (Rootstown) 4-8; 8. Shaelyn Stefanick (Rootstown) and Mikaela Whaley (West Branch) 4-6.

COMMENTS