Devils rule Blue

EAST PALESTINE — For the seventh consecutive year, McDonald swept the Inter-Tri County League team titles in its division.

The McDonald boys have won all 11 years in ITCL track to go along with 11 straight cross country titles.

The Blue Devils won 10 events and totaled 142 points to get past Mineral Ridge with 118 in the ITCL Blue Division at Reid Stadium on Saturday.

McDonald’s Hayden Sloan was the boys MVP as he was first in the 100-, 200- and 400-meter dashes and ran on the winning 1600 relay team.

Carson Fortune also won the 1600 and 3200 runs for the Blue Devils.

The McDonald girls have won eight consecutive ITCL titles after posting 124 points. Mineral Ridge was second with 91.

Six different McDonald girls won individual events and the Blue Devils also won the two distance relays.

Mineral Ridge sophomore Abbey Strohmyer was the girls MVP. She won the 200 and 400 dashes and was third in the 100 dash and 1600 relay.

Jackson-Milton’s Michaelina Terranova (100 hurdles, 300 hurdles) was a double winner.

BOYS RESULTS

TEAM STANDINGS: 1. McDonald (142), 2. Mineral Ridge (118), 3. Jackson-Milton (30), 4. Western Reserve (26), 5. Lowellville (16).

INDIVIDUAL RESULTS

3200 RELAY: 1. McDonald (Ethan Domitrovich, C.J. Seitz, Connor Fortune, Carson Fortune) 8:22.96 (meet record); 2. Mineral Ridge 8:30.55; 3. Lowellville 9:18.58; 4. Western Reserve 9:37.82.

110 HURDLES: 1. Nate Shaffer (Western Reserve) 16.64; 2. Darren Jordonek (Mineral Ridge) 17.20; 3. Ryan Staton (Jackson-Milton) 18.28; 4. Braden Rupe (McDonald) 18.51; 5. Zack Canada (McDonald) 18.87.

100 DASH: 1. Hayden Sloan (McDonald) 11.57 (meet record); 2. Jarred Miller (Mineral Rige) 11.58; 3. Noah Shpinsky (McDonald) 11.92; 4. Darren Brandt (Mineral Ridge) 11.93; 5. Evan Stevens (Lowellville) 12.04.

800 RELAY: 1. Mineral Ridge (Justin Cox, Darren Brandt, John Beshara, DeCosta Baptiste) 1:35.72; 2. McDonald 1:35.73; 3. Lowellville 1:38.29; 4. Jackson-Milton 1:40.33.

1600 RUN: 1. Carson Fortune (McDonald) 4:49.09; 2. Palmer Cameron (Mineral Ridge) 4:49.10; 3. C.J. Seitz (McDonald) 5:21.62; 4. Dylan Hvisc (Mineral Ridge) 5:23.94; 5. Jeremy Seka (Jackson-Milton) 5:23.94.

400 RELAY: 1. Mineral Ridge (Preston Hake, Jarred Miller, Darren Brandt, DeCosta Baptiste) 46.21; 2. McDonald 46.95; 3. Western Reserve 47.55; 4. Jackson-Milton 48.18.

400 DASH: 1. Hayden Sloan (McDonald) 50.80 (meet record); 2. Jarred Miller (Mineral Ridge) 50.92; 3. Caleb Emerson (McDonald) 53.69; 4. Justin Cox (Mineral Ridge) 54.55; 5. John Fitch (Lowellville) 56.52.

300 HURDLES: 1. Noah Shopinsky (McDonald) 42.08; 2. DeCosta Baptiste (Mineral Ridge) 42.49; 3. Darren Jodonek (Mineral Ridge) 44.25; 4. Ethan Domitrovich (McDonald) 45.16; 5. Nate Shaffer (Western Reserve) 45.92.

800 RUN: 1. Jacob Colon (Mineral Ridge) 2:04.27 (meet record); 2. Connor Fortune (McDonald) 2:07.74; 3. C.J. Seitz (McDonald) 2:11.83; 4. Palmer Cameron (Mineral Ridge) 2:14.01; 5. Anthony Santoro (Lowellville) 2:18.31.

200 DASH: 1. Hayden Sloan (McDonald) 23.07 (meet record); 2. Noah Shopinsky (McDonald) 23.29; 3. Jarred Miller (Mineral Ridge) 24.07; 4. Darren Brandt (Mineral Ridge) 24.42; 5. Joey Ballone (Lowellville) 24.93.

3200 RUN: 1. Carson Fortune (McDonald) 10:26.59; 2. Elliot Gibbons (McDonald) 10:44.93; 3. Palmer Cameron (Mineral Ridge) 11:18.30; 4. Jeremy Seka (Jackson-Milton) 11:40.00; 5. Danny Linebaugh (Mineral Ridge) 11:40.35.

1600 RELAY: 1. McDonald (Hayden Sloan, Noah Shopkinsky, Tyler Worrell, Caleb Emerson) 3:40.56; 2. Mineral Ridge 3:43.80; 3. Western Reserve 3:51.94; 4. Jackson-Milton 3:58.52.

DISCUS: 1. Zach Gray (McDonald) 15-27; 2. Evan Magill (McDonald) 139-6; 3. Antionio Tedsco (Mineral Ridge) 122-10; 4. Lucas Kozma (Jackson-Milton) 97-9; 5. Dyllen Gibbs (Jackson-Milton) 89-10.

SHOT PUT: 1. Nathan Chiclowe (Mineral Ridge) 46-6 1/4; 2. Mathew Henry (Western Reserve) 46-2; 3. Evan Magill (McDonald) 45-2; 4. Tyler Stellmar (Lowellville) 44-4; 5. Nathan Hevener (Mineral Ridge) 41-11 1/2.

LONG JUMP: 1. Danny Linebaugh (Mineral Ridge) 18-7 1/4; 2. Taylor Kleinknecht (Jackson-Milton) 1-6 1/4; 3. Donte Fellows (Mineral Ridge) 18-4 3/4; 4. Anthony Morelli (Jackson-Milton) 18-3 1/4; 5. Jack Bucan (McDonald) 18-0 1/2.

HIGH JUMP: 1. Cam Tucker (McDonald) 5-8; 2. Ryan Staton (Jackson-Milton) 5-6; 3. Donte Fellows (Mineral Ridge) 5-6; 4. Devin Wright (Lowellville) 5-4; 5. Nate Shaffer (Western Reserve) 5-4.

——

GIRLS RESULTS

TEAM STANDINGS: 1. McDonald (124), 2. Mineral Ridge (91), 3. Jackson-Milton (63), 4. Western Reserve (33), 5. Lowellville (19).

INDIVIDUAL RESULTS

3200 RELAY: 1. McDonald (Malina Mitchell, Bella Wolford, Sela Jones, Anna Guerra) 9:52.24 (meet record); 2. Mineral Ridge 11:34.91; 3. Jackson-Milton 11:50.56; 4. Western Reserve 12:54.97.

100 HURDLES: 1. Michaelina Terranova (Jackson-Milton) 16.18 (meet record); 2. Maddy Owen (Western Reserve) 17.33; 3. Faith Borer (Lowellville) 17.74; 4. Abriella Gillespie (McDonald) 17.94; 5. Lizzy Panic (Mineral Ridge) 18.88.

100 DASH: 1. Kendra Kelly (McDonald) 13.38; 2. Hayley Lengyel (Jackson-Milton) 13.50; 3. Abbey Strohmeyer (Mineral Ridge) 13.53; 4. Josie Shultz (Mineral Ridge) 13.59; 5. Talor Mayorga (Western Reserve) 13.72.

800 RELAY: 1. Jackson-Milton (Hayley Lengyel, Bailey Estes, Emily Williams, Michaelina Terranova) 1:51.84 (meet record); 2. McDonald 1:52.38; 3. Mineral Ridge 1:59.94; 4. Lowellville 2:00.68.

1600 RUN: 1. Anna Guerra (McDonald) 5:16.22 (meet record); 2. Abby Pratt (McDonald) 5:52.52; 3. Natalie Bacak (Mineral Ridge) 6:13.46; 4. Kaley Garland (Mineral Ridge) 6:52.32; 5. Ashley Cameron (Jackson-Milton) 6:55.28.

400 RELAY: 1. Jackson-Milton (Hayley Lengyel, Bailey Estes, Emily Williams, Michaelina Terranova) 52.85 (meet record); 2. Mineral Ridge 54.41; 3. Western Reserve 55.80; 4. Lowellville 56.00.

400 DASH: 1. Abbey Strohmeyer (Mineral Ridge) 61.99; 2. Abbie Matig (McDonald) 54.15; 3. Sela Jones (McDonald) 65.71; 4. Taryn Kolesar (Mineral Ridge) 65.91; 5. Taylor Mayorga (Western Reserve) 67.15.

300 HURDLES: 1. Michaelina Terranova (Jackson-Milton) 47.16 (meet record); 2. Nevaeh Cruz (Mineral Ridge) 49.29; 3. Maddy Owen (Western Reserve) 50.69; 4. Abriella Gillespie (McDonald) 53.18; 5. Audrey Hostelter (Mineral Ridge) 54.99.

800 RUN: 1. Bella Wolford (McDonald) 2:33.21; 2. Abby Pratt (McDonald) 2:38.25; 3. Maddie Warren (Lowellville) 2:40.41; 4. Chloe Clear (Jackson-Milton) 2:50.50; 5. Kalyn Stricklin (Mineral Ridge) 2:56.01.

200 DASH: 1. Abbey Strohmeyer (Mineral Ridge) 27.47; 2. Kendra Kelly (McDonald) 27.71; 3. Jessica Stamp (McDonald) 27.82; 4. Taylor Mayorga (Western Reserve) 28.29; 5. Hayley Lengyel (Jackson-Milton) 28.35.

3200 RUN: 1. Malina Mitchell (McDonald) 11:14.20 (meet record); 2. Alyssa Lynch (McDonald) 12:50.49; 3. Maddie Warren (Lowellville) 13:06.73; 4. Natalie Bacek (Mineral Ridge) 14:03.06; 5. Justine Knauf (Western Reserve) 14:25.58.

1600 RELAY: 1. McDonald (Abbie Matig, Bella Wolford, Jessica Stamp, Anna Guerra) 4:26.41; 2. Mineral Ridge 4:30.01; 3. Jackson-Milton 5:00.45.

DISCUS: 1. Olivia Lovas (McDonald) 110-8; 2. Clari Chiclowe (Mineral Ridge) 103-3; 3. Trinity Hobbs (McDonald) 96-1; 4. Cheyenne Finney (Western Reserve) 93-0; 5. Janessa Rivera (Lowellville) 88-2.

SHOT PUT: 1. Clari Chiclowe (Mineral Ridge) 34-10 1/4; 2. Cheyenne Finney (Western Reserve) 33-9 3/4; 3. Olivia Lovas (McDonald) 32-7 3/4; 4. Kaitlyn Johnson (McDonald) 30-0 3/4; 5. Janessa Rivera (Lowellville) 29-6 1/2.

LONG JUMP: 1. Emily Williams (Jackson-Milton) 14-11 1/4; 2. Nevaeh Cruz (Mineral Ridge) 14-10 1/4; 3. Maddy Owen (Western Reserve) 14-6 1/2; 4. Joseie Shultz (Mineral Ridge) 13-4; 5. Maddie Ballone (Lowellville) 12-6 1/4.

HIGH JUMP: 1. Abbie Gillespie (McDonald) 4-6; 2. Lizzy Panic (Mineral Ridge) 4-3; 3. Tiffany Barlett (Jackson-Milton) 4-3; 4. Vanessa Perry (McDonald) 4-3; 5. Natalie Bacak (Mineral Ridge) 4-3.

COMMENTS